11 tipů pro Váš dobrý spánek

Přinášíme Vám spoustu tipů pro Váš kvalitní spánek. Inspirujte se a vyzkoušejte, co Vám přivodí dobrý spánek. Aneb, v kterých potravinách se skrývá tryptofan - základní aminokyselina snižující stres.

Potraviny a doplňky

1. Tryptofan – základní aminokyselina snižující stres

Potraviny, jako krůtí nebo kuřecí maso, vejce, tuňák, některé sýry, rýže a chléb, obsahují tryptofan. Plátek krůtího masa na toastu před spaním může pomoci. Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem tuku, rajčatům nebo kořeněným pokrmům, které mohou způsobovat pálení žáhy a narušovat spánek.

2. Mléko

Mléko obsahuje tryptofan a teplý šálek ochucený špetkou mletého muškátového oříšku nebo lžičkou medu vám pomůže usnout. Mléčná koupel bude možná ještě účinnější. Obsahuje však bílkoviny, a tak sklenka studeného mléka může navodit zlé sny.

3. Sacharidy

Jíst sacharidy k večeři, (rýže, chléb, brambory) může pomoci, protože tyto jídla obsahují také tryptofan. Ale jíst pozdě v noci se nemusí vyplatit, jelikož získáme spoustu nevyužitých kalorií.

4. Luštěniny a sójové produkty

Pomoci mohou i další potraviny, jako sójové výrobky (sójové mléko, tofu), celozrnné obiloviny, ovesné vločky, mandle, fazole, hummus, ořechy a sezam, slunečnice, mák nebo lněná semínka.

5. Čas posledního jídla

Nejezte dvě hodiny před spaním. Trávení je činnost, která vás udrží vzhůru. Pokud máte hlad, zvolte kousek ovoce nebo lehký toast.

6. Kofein

Káva nebo kofeinové výrobky by se neměly konzumovat před spaním.

7. Bylinné čaje

Můžou fungovat jako náhrada teplého mléka, zejména čaje, které mají uklidňující účinek jako meduňka, heřmánek (nedoporučuje se v těhotenství nebo při problémech s ředěním krve), kozlík lékařský, mučenka.

8. Jablečný ocet a med

Med obsahuje glukózu, pektin, aminokyseliny, enzymy, vitamíny A a B. Můžete jej smíchat s jablečným octem nebo přidat do mléka nebo bylinného čaje.

9. Melatonin

Melatonin nepatří k obecným lékům na nespavost, ale pomůže zaspat při překonávání časových pásem.

10. Banány

Banány obsahují melatonin a serotonin, z nichž oba mají uklidňující efekt. Jsou také bohaté na draslík, který tělo potřebuje. Nedostatek serotoninu je příčinou poruch nálad a depresí.

11. Léky a alternativní terapie

Existuje celá řada léků na předpis i volně prodejných prostředků určených na problémy se spaním. Tyto by měly být použity pouze v krajním případě a po konzultaci s lékařem, protože může vzniknout závislost.

Zjištěte také, jak můžete zlepšit spánek Vašich dětí.

Pokud si myslíte, že tipy pro dobrý spánek již hravě zvládáte - ale bolí Vás záda ze špatné matrace, navštivte poradnu Dr.Sleepa - pomůže Vám vybrat matraci.