5 důvodů, proč byste podle odborníků měli spát nazí

Letošní tropické léto má vystřídat teplotně nadprůměrný podzim, v ložnicích se tedy budeme potit ještě nějakou dobu. Odhoďte tedy předsudky, které se s nahým spánkem spojují, pyžamo, noční košili i spodní prádlo, a vyzkoušejte to.

Těchto 5 benefitů nahého spánku shrnutých odborníky vás jistě popostrčí.

1.     Pomáhá s usínáním

V chladnějším prostředí se nám lépe odpočívá i usíná. V místnosti, kde spíte, by mělo být ideálně 18 °C. Abychom ale usnuli, nestačí jen vyvětrat místnost, potřebujeme ochladit i tělo a to přibližně o jeden stupeň. Jak tomu pomoci? Svléknout se!

Když je tělo nahé, snadněji si reguluje teplotu podle svých potřeb. Je zřejmé, že pyžamo udržuje teplo, poklesu teploty brání a nutí mozek i tělo neustále zjišťovat, v čem je problém. Vám se pak hůře usíná a v noci spí.

2.     Zvyšuje pocit přitažlivosti

Toto není zrovna něco, co by museli vědci roky studovat. Stačí se zeptat každého, kdo spí nahý, především žen, a všichni bez rozdílu vám řeknou, že se nazí cítí v posteli smyslnější.

57 % lidí, kteří spí nazí, jsou podle průzkumu šťastnější než ti, kteří na sebe oblékají pyžamo. Pravděpodobně za tím stojí jednoduchý fakt a to, že mají mnohem častěji sex. Jste-li s partnerem v posteli oba nazí a dotýkáte se kůži na kůži, začne se ve větší míře uvolňovat hormon štěstí, oxytocin, který vyvolává pocity spojení a sexuální přitažlivosti.

3.     Pomáhá zbavit se stresu

Oxytocin neprospívá jen sexuálnímu životu. Zvýšená produkce oxytocinu totiž napomáhá snižování kortizolu, stresového hormonu. Čím více tělesných dotyků nebo i masáží se v posteli dočkáte, tím lépe pro vaše psychické zdraví.

Snížení hladiny kortizolu v těle navíc prospívá i vaší váze. Kortizol totiž může za chutě a neustále pojídání tučných sladkých jídel.

4.     Brání vzniku infekcí

Spaní bez pyžama prospívá pokožce, která si nahá příjemně odpočine, uvolní a zregeneruje. Dělá dobře i nohám a podpaží, protože proudění vzduchu snižuje riziko vzniku kožních onemocnění. Noční „větrání“ ale ocení zejména intimní partie.

Klinická profesorka gynekologie a reprodukčních věd na univerzitě Yale, M. J. Minkonová, souhlasí s tím, že nahé spaní je přínosné zvláště pro ženy, které trpí chronickými kvasinkovými infekcemi. Radí jim to jako jednu z prvních věcí, kterou mají vyzkoušet. Kvasinkovým infekcím se totiž daří ve vlhkém prostředí. Pokud tedy v noci odhodíte těsné prádlo i pyžamové kalhoty, nadměrnou vlhkost u intimních partií snížíte a infekce bude mít menší šanci propuknout.

5.     Pozitivně ovlivňuje mužskou plodnost

Většina mužů tráví celý den v úzkých slipech nebo boxerkách a neodkládá je ani v noci. Těsné prádlo drží varlata blízko těla a ta se tak zahřívají na tělesnou teplotu, což škodí spermiím. Americký lékař Dr. William Winter k tomu říká, že právě vyšší než ideální teplota (okolo 35 °C) má na spermie negativní vliv a je společným faktorem, na který naráží při problémech s mužskou plodností. Takže pánové, plánujete-li v budoucnu děti, odhoďte pyžamo a spěte nazí!

 

Zdroj:  https://wwww.health.com/sleep/benefits-of-sleeping-naked