5 užitečných rad, jak prožít šedivý podzim s úsměvem na rtech

Podzimní deprese se šíří jako epidemie a kvůli ní se vám zdá celý svět na nic. Nemusíte však čekat, až špatná nálada zmizí sama od sebe. Buďte aktivní a rázně s ní zatočte.

1. Projděte se v polední pauze


V létě jste přišli z práce, doma uklidili, uvařili a teprve pak šli na vycházku. Teď už po příchodu domů vycházku za světla většinou nestihnete. Pokud to jde, zkuste si za hezkých dní prodloužit obědovou pauzu.

Zajděte si do vzdálenější restaurace nebo si vyjděte na krátkou vycházku do parku. Nasajete sluneční paprsky a užijete si krásný podzim. Nevadí, když si pauzu protáhnete na hodinu, zůstanete pak v práci o chvíli déle odpoledne.

2. Zacvičte si


V létě jste stále někde v pohybu a tělo vyplavuje endorfiny. Na podzim lidé zůstávají častěji doma a hormony štěstí jim chybí.

Když je sychravo, nemusíte hned nazouvat běžecké boty, pokud se vám nechce. Raději se přeorientujte na plavání, posilovnu nebo skupinová cvičení.

3. Oblečte se barevně


Podzim je plný barev, ale jen na krátký čas. Většinou jsou dny šedivé a tmavé a lidé se podle toho i oblékají. Celý svět potom vypadá smutně.

Bojujte proti tomu a zařaďte do svého šatníku trochu barev. Pokud se necítíte na barevný kabát, kupte si alespoň hřejivou šálu v jasných barvách.

4. Zalezte si s knížkou


Často je venku tak nepříjemně, že se vám vůbec nechce ven. Nevadí, i doma se zabavíte. Zabalte se do deky, uvařte si čaj a začtěte se do knížky, na kterou jste v létě neměli čas.

Pokud potřebujete rozveselit, sáhněte po knížkách, které vás rozesmějí. Vyberte si Poslední aristokratku od Evžena Bočka nebo knihu Po strništi bos od Zdeňka Svěráka. Obě získaly cenu za humoristickou literaturu.

5. Dopřejte si odpočinek


Na podzim se zdá všechno náročnější než v létě. Respektujte to, že vaše tělo potřebuje víc odpočinku. Je to přirozený koloběh, i příroda na podzim zvolňuje, aby si v zimě dala úplnou pauzu.

Dopřejte si spánek, při kterém si doopravdy odpočinete


Pokud se ráno budíte celí rozlámaní, je něco špatně. Problém bude pravděpodobně ve vaší matraci, která páteři neposkytuje dostatečnou oporu. Spánkem strávíte třetinu života, proto se v takovém případě vyplatí podívat se po nové.

Dobře si odpočinete na matraci Calipo, která vyhrála v testu matrací lázní Velichovky. Jádro je ze studené pěny s odvzdušňovacícmi kanálky. Ideální variantou pro páry je matrace Romantika s tvrdší i měkčí stranou.