5 věcí, které nás o dobrém spánku naučí miminka

Novorozené děti ví, jak si život užít. Celý den odpočívají, občas si řeknou o jídlo, ale hlavně hodně spí. I když asi nikomu z nás program nedovoluje dopřávat si kombinaci celonočního spánku a odpoledního tříhodinového šlofíka, přesto se spánkem miminek můžeme inspirovat. Vraťme se do svého vlastního dětství a spěme klidně a přirozeně!

Takže – jak na to?

1. Usínejte ve stejnou denní dobu

Základ kvalitního spánku je jeho pravidelnost. Pokud jdete jednou spát v jednu a druhý den v devět, určitě víte, že dlouho nemůžete usnout a ráno se vám zase nechce vstávat.
Snažte se tedy dodržovat stejný čas usínání i vstávání, a to každý den včetně těch víkendových.

2. Dopřejte si tmu a ticho

Děti k nerušenému spánku potřebují co nejklidnější prostředí. To samé si ale zaslouží i dospělí. Zařiďte si tedy vaši ložnici tak, aby vás ve spánku nikdy nic nerušilo. Pořiďte si tmavé závěsy, které k vám nepropustí světlo z ulice. Pokud máte hlučné sousedy, kupte si i špunty do uší.

3. Přečtěte si pohádku

Jste zvyklí před spaním sledovat televizi nebo si přečíst zprávy na tabletu či počítači? Pokud usínáte s pohledem upřeným do svítící obrazovky, zbytečně se okrádáte o kvalitní spánek. Podle výzkumů má totiž světlo displejů negativní vliv na produkci spánkového hormonu. Zvolte tedy raději knihu, nebo nejlépe audioknihu do sluchátek.

4. Před spaním jezte jen střídmě

Miminka se nikdy nepřejídají. Dají si jen tolik mateřského mléka, kolik potřebují. Až tedy budete zase někdy před půlnocí zkoumat obsah vaší ledničky, zkuste se zeptat sami sebe, jestli se chcete připravit o kvalitní spánek. Ten totiž s plným žaludkem nikdy nepřijde.

5. Zamilujte si svou postel

Pro děti je postýlka jejich království. Tak by to ale mělo zůstat po celý život. V posteli trávíte v průměru třetinu každého dne, dopřejte si tedy kvalitní matraci a anatomický polštář, abyste tento čas trávili co nejzdravěji!