9 věcí, které ovlivňují kvalitu vašeho spánku

Nemůžete usnout, v noci se budíte nebo i po 8hodinovém spánku vstáváte unavení? Pokud jsme právě popsali váš problém, váš spánek je nekvalitní a vy byste měli rychle zapracovat na nápravě!

1. Večeře

Těžké jídlo těsně před spaním je zárukou neklidného spánku. Váš organismus totiž bude mít spoustu práce s trávením a nemůže si přes noc dostatečně odpočinout. Jezte proto nejpozději 2 hodiny před spaním a dopřejte si něco lehčího, třeba salát.

2. Večerní drink

Sklenka vína před spaním je sice lákavá, alkohol ale v tomto případě funguje podobně jako těžké jídlo - organismus ho musí rozložit a nestihne regenerovat. Vyhněte se také kofeinovým nápojům a před spaním popíjejte meduňkový nebo heřmánkový čaj.

3. Spánkový režim

Vstávejte a uléhejte vždy ve stejnou dobu. Jinak riskujete, že budete nedospalí nebo naopak přespalí. Dbejte také na to, abyste spali alespoň 7 hodin.

4. Umělé světlo

Svítící obrazovky a displeje prokazatelně snižují produkci melatoninu, tedy hormonu spánku. Před spaním proto vypněte televizi, odložte mobil a tablet a radši si chvíli čtěte.

5. Myšlenky na práci

Pracovní problémy nechte v kanceláři a netahejte si je domů. Jediné, čeho byste tím dosáhli, je další stres. Ten by pak zabránil kvalitnímu odpočinku a tedy načerpání sil na další boj s pracovními výzvami.

6. Čerstvý vzduch

Nejlépe se spí v dobře vyvětrané místnosti. Pokud nevyvětráte, ráno se můžete probudit s bolestí hlavy, což není zrovna příjemný start do nového dne. Před spaním větrejte alespoň 10 minut, v ložnici tak zároveň snížíte teplotu.

7. Ticho, tma a teplota

Na tyto tři faktory ovlivňující kvalitu spánku se zaměřte už při vybírání místnosti pro ložnici. Pokoj s okny do rušné ulice rozhodně není to pravé a západně orientované místnosti také nedoporučujeme. Vhodné jsou naopak východní pokoje, ve kterých vás ráno probudí přirozené denní světlo.

8. Orientace postele

V posteli pod oknem hrozí problémy s hlukem či průvanem, topení zase nezdravě zahřeje hlavu či nohy. Podle čínského učení o harmonii feng-shui by pak postel neměla být proti dveřím.

9. Kvalitní matrace

Matrace je pro zdravý spánek naprosto zásadní. Na správné totiž nebudete složitě hledat správnou polohu a ráno nevstanete rozlámaní a s bolestí za krkem.

Nezapomeňte ale, že každému člověku vyhovuje jiná matrace. Pro rodiny jsou ideální partnerské matrace s tužší a měkčí stranou a dospívající děti jistě potěší cool teenage matrace.