Co darovat pod stromeček babičce nebo dědečkovi? Překvapte je třeba vysokou matrací

Výběr dárků pro prarodiče patří k největším oříškům. Pokud se jich zeptáte, jaký dárek by si přáli, většinou odpoví, že už všechno mají a nic nepotřebují. To je odpověď, kterou zrovna nepotřebujete slyšet, že? Existuje naštěstí několik dárků, s nimiž určitě zabodujete. Které to jsou?

Jak vybrat užitečný vánoční dárek pro prarodiče?

Přestože se může zdát, že prarodiče nic nepotřebují, určitě stojí za to se u nich doma porozhlédnout a popřemýšlet, co by jim udělalo radost. Třeba vás napadne dárek, který by se do té či oné místnosti hodil. Rozhodně se vám vyplatí, pokud se budete orientovat spíše praktickým směrem. Zamyslete se nad tím, co jim může zpříjemnit a zjednodušit život. Nezapomeňte zhodnotit také to, jak moc jsou aktivní a zda zůstávají spíše doma, nebo se rádi účastní různých akcí.

Matrace pro seniory

Novou matrací rozhodně zabodujete. Věděli jste, že matrace by se z hygienického hlediska měla vyměnit zhruba po 7 letech používání? Zdravotní matrace dokáže seniorům ulevit od bolestí zad a zajistí jim kvalitnější spánek. Jak takovou matraci vybrat?

  • Výška matrace – u výšky platí, že čím větší, tím lepší. Klidně můžete sáhnout po matracích s výškou až 24 cm. Díky ní si prarodiče užijí lepší vstávání i ulehání, při kterých nebudou zbytečně namáhat kyčle.
  • Zpevněné boky matrace – zpevněné boky u matrace jsou velkou devízou. Dokážou totiž výrazně usnadnit vstávání z lůžka, ale také zpříjemní sezení na boku matrace. Navíc máte jistotu, že se její okraj jen tak nevysedí.
    Matrace s volitelnými zpevněnými boky: Super Fox ve výšce 24 cm a špičkové matrace Tropico Guard.
  • Tuhost – z hlediska tuhosti se seniorům doporučují spíše měkčí matrace, které poskytnou jejich páteři potřebnou oporu a zároveň je nebudou nikde tlačit. Pokud si tuhostí nejste jisti, zvolte matraci, která má na každé straně jinou tuhost. Babička nebo dědeček si budou moci vybrat, zda spát na měkčí či tužší straně.
  • Zóny – ty nejpohodlnější matrace disponují 7 zónami s různou tuhostí. Pomáhají zabránit pocitu proležení, jelikož na každou část vyvíjejí optimální tlak.

Z hlediska zvýšení hygieny je vhodné, aby měla matrace snímatelný a pratelný potah.

darek seniori

Polohovací rošt pro maximální pohodlí v posteli

Dalším praktickým dárkem, který prarodičům zpříjemní odpočinek a spánek, je polohovací rošt. Díky němu se budou babička s dědečkem z postele pohodlně dívat na televizi, luštit křížovku nebo číst knížku. Na výběr přitom máte rošty polohovatelné ručně, nebo elektricky.

  • Ručně polohovatelné rošty – umožňují individuální nastavení v oblasti hlavy nebo nohou. Zvolit můžete i rošt, u kterého je možné optimální výšku nastavit v obou oblastech. Nastavení se provádí ručně.
  • Elektricky polohovatelné rošty – jsou vybaveny elektromotory, které se o nastavení optimální výšky v oblasti hlavy a nohou postarají, aniž byste se museli namáhat. Stačí jen použít dálkový ovladač.

polohovaci_rost

Polštář, který podpoří kvalitu spánku

Věděli jste, že i polštáře se do vysoké míry podílí na kvalitě spánku a odpočinku? Třeba by vaší babičce nebo dědečkovi udělal radost právě nový a kvalitní polštář. Zvolit můžete polštář klasický nebo anatomický. Předností anatomických polštářů je to, že dokážou sledovat linii těla. Konkrétně se jedná o hlavu, krk a ramena. Jsou vhodné pro spaní na boku i na zádech. Anatomické polštáře klasických tvarů je možné využít nejen pro spánek, ale také jako pohodlnou a pružnou oporu zad třeba při sledování televize.

darek seniori

Dárky pro zdraví prarodičů

Jestliže chcete udělat něco pro zdraví svých prarodičů, můžete jim darovat doplňky stravy, které jsou vhodné pro seniory. Při výběru pamatujte, že lidé ve věku 60–75 let jsou ve fázi mladého stáří, lidé od 76 do 80 let jsou ve fázi zralého stáří a u lidí nad 90 let se hovoří o dlouhověkosti. Vhodné doplňky stravy vybírejte nejen podle věku, ale také dle individuálního životního stylu. Preparáty pro seniory by měly být z přírodních zdrojů, měly by se dobře vstřebávat, mít jednoduché dávkování a neměly by obsahovat žádné nebezpečné a zbytečně zatěžující látky. Aby byli babička s dědečkem fit, je potřeba dostatečný přísun minerálů a vitamínů, ale také přípravky obsahující látky zlepšující paměť, zrak nebo prokrvení končetin.

Chybu rozhodně neuděláte ani v případě, že se rozhodnete darovat poukaz do lázní. Lázně vybírejte podle toho, jaké obtíže prarodiče trápí. O nejlepší variantě se můžete poradit třeba s ošetřujícím lékařem babičky a dědečka.