Hygge: poddejte se dánské útulnosti i u sebe doma

Dnes je moderní být hygge. Z Dánska pocházející trend zahltil internet, sociální sítě a kdo nemá v knihovně knížku Hygge od MeikaWikinga, jako by nebyl. Nechcete se hygge stylu také poddat? V dnešní uspěchané době by to prospělo nám všem. Co to tedy hygge je? A jak ho vybudovat i u vás doma?

Dobře, lekci dánštiny jste si sice neobjednali, ale měli bychom jí začít. Pojem hygge by se dalpřeložit jakoútulnost či příjemnost. Dánové, kteří za tímto fenoménem stojí, ale říkají, že ho nejde vyjádřit jedním či dvěma slovy. Hygge se musí prožít.

Jak žít ve stylu hygge?

Pod pojmem hygge se skrývá celá životní filozofie. Žít ve stylu hygge představuje

 • každodenní radost,
 • objevováníkrás maličkostí,
 • užívání si kouzla přítomného okamžiku,
 • umění obklopovat se příjemnými věcmi i lidmi.

Pro každého může znamenat trochu něco jiného. Hygge jsou totiž chvíle, kdy je vám příjemně, kdy se věnujete sami sobě a děláte přesně to, co vás baví a v daném okamžiku naplňuje spojeností a štěstím.

Sociální sítě jsou plné fotek, na kterých vypadá, že toho všeho dosáhnete pouze doma, u krbu, zachumlaní do huňaté deky, s teplými ponožkami na nohách, s hrnkem horkého čaje v ruce, s oblíbeným dezertem, rozečtenou knížkou a zapálenou svíčkou. Omyl!

Na chvíli ty sociální sítě vypněte a zamyslete se nad tím, co dělá radost vám. Je to vaření? Rodinné večeře? Jízda na kole? Zahradničení? Horká koupel? Výborně. To vše můžete dělat a být hygge. U každé oblíbené činnosti se musíte jen na vteřinku zastavit, vnímat ji a užít si ji.

Zařiďte si hygge domov

Když do hygge režimu přepnete svou mysl, měli byste mu uzpůsobit i prostředí, ve kterém trávíte nejvíce času, tedy domov. Nikoho nepřekvapí, když vám poradíme, abyste inspiraci hledali ve skandinávském stylu.

Měli byste docílit toho, aby byl domov místem, kam se budete vždy rádi vracet a trávit tam volný čas. Při výběru nábytku se neřiďte designovými katalogy, ale svými pocity. Chcete-li mít hygge domov, určitě se zaměřte na:

 • dřevěný nábytek - dřevo vytváří hřejivou atmosféru, která je pro útulné hygge bydlení základ.
 • další přírodní materiály – krb obložte přírodním kamenem, nebojte se kůže, využití najdete i pro proutěný koš.
 • intimní osvětlení – lustr nebo zářivku vyměňte za menší stolní i stojací lampy s teplým světlem a dostatečně se zásobte různými svícny a svíčkami.
 • hřejivé přikrývky – obklopte se dekami, plédy i kožešinami, své místo najdou na pohovce, podlaze i v oblíbeném křesle.
 • polštáře – zaplavte se mořem měkoučkých polštářů různých barev, tvarů i velikostí
 • knihy – knihovnu plnou oblíbených knih postavte hned vedle místa, kde budete nejčastěji lenošit.
 • doplňky osobního charakteru – vystavte svou sbírku mušlí, psací stroj po babičce, designovou vázu, rozvěste po bytě fotky nebo si zarámujte oblíbený citát.
 • květiny – květináč nemusí stát na poličce nebo parapetu, klidně ho u stropu zavěste do plstěného závěsu.

Jakmile dokončíte přeměnu svého starého domova na hygge domov, pozvěte své přátele na sklenku vína, kávu a něco dobrého k snědku. Čas trávený s oblíbenými lidmi v nás vzbuzuje radost a pocit sounáležitosti. A o tom přece hygge je.