I materiál ložního prádla hraje roli v tom, jak se vyspíte

Často vybíráme naše povlečení dle barev, vzorů nebo motivů. Přemýšleli jste ale někdy během nákupu ložního prádla nad tím, z jakého materiálu je vyrobené? I to totiž dokáže ovlivnit kvalitu vašeho spánku.

Zabalit se do teplé peřiny je zejména v těchto sychravých dnech blížící se zimy určitě příjemný pocit. Nerušený spánek nám kromě kvalitní postele, roštu, polštáře a přikrývky pomůže zajistit i kvalitní ložní prádlo. Proto bychom na ní neměli šetřit a raději si dopřát takové povlečení, které nám bude po všech stránkách příjemné. Vyrábí se z různých materiálů, v různých barvách a s různými motivy, některé více hřejí, jiné zase chladí. Nabízíme vám proto přehled nejpoužívanějších materiálů s jejich vlastnostmi, který vám usnadní výběr toho správného povlečení do vaší ložnice.

Satén

Tato lesklá tkanina je velmi příjemným materiálem a hlavně působí luxusním dojmem. V zimě zahřeje, v letních měsících naopak dokáže příjemně zchladit. Je vyroben z česané bavlny v atlasové vazbě. Oproti umělému saténu je ten přírodní vhodnější zejména po hygienické stránce. Dokáže snadněji odvádět vlhkost, dobře saje pot, nedráždí pokožku a je mimořádně příjemný na dotek. Nevýhodou pro někoho může být, že je nutné saténové povlečení žehlit.

Bavlna

Jde o přírodní vlákno, které se získává z plodů bavlníku. Bavlna se vyznačuje nejen svou schopností absorbovat vlhkost ale je i pevná, vzdušná a odolná vůči světlu. Má vysoce hygienické vlastnosti, a proto je vhodný i do dětské postýlky. Bavlněné povlečení lze prát v pračce na 60 ° C, při vyšších teplotách by ale mohlo dojít k jejich sražení.

Bavlna-satén

Velmi oblíbená je kombinace těchto dvou materiálů. Bavlněný satén je nádherně lesklý, měkký, jemný a snadno se udržuje. Tato česaná bavlněná příze se vyznačuje skutečně luxusním vzhledem a dokonce třikrát delší životností. Vysoká kvalita se však odráží na ceně takového ložní prádla.

Len

Lněné povlečení má především antibakteriální účinky, což ocení zejména alergici. Jedná se o přírodní materiál, který je prodyšný, antistatický a má výborné termoregulační vlastnosti. Lněná vlákna jsou pevná a odolnější než bavlna. Mnozí výrobci se proto znovu vracejí k jeho použití.

Flanel

Flanel je ideální volbou pro zimomřivé. Tento vysoce hřejivý materiál je stále velmi oblíbený. Flanel je potřeba žehlit, ale ve srovnání s bavlnou vydrží déle hladký a díky jeho hustotě je schopen lépe chránit polštář a přikrývku. Nevýhodou může být náchylnost na jemné poškození jako je například záděr či menší dírky.

Syntetické materiály

Vynikající vlastností syntetických materiálů je jejich snadná údržba. Rychle schnou a nemusí se žehlit, protože se vůbec nekrčí. Jde například o polyamid, polyester či mikrokrep, který si i po několika vypráních zachovává pevnost a jasné barvy. Nevýhodou je, že neabsorbují tak dobře pot a jsou kluzké. Na druhou stranu však vyhovují alergikům a jsou cenově nejdostupnější.

Kvalitní ložní povlečení vám poskytne komfort a pohodlí, které jsou během spánku důležité. Kouzelnou a klidnou atmosféru v naší ložnici však dotvářejí i barvy povlečení. Vhodné jsou neutrálnější barvy jako je bílá, slabě zelená či modrá, které působí relaxačně a uvolňují smyslové vnímání. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, barvu či motivy, je nejdůležitější, abyste se ve své posteli cítili dobře a pohodlně.