Kempovací sezóna je v plném proudu, vyspěte se i ve stanu pohodlně

Letní festivaly, kempování, dětské noční bojovky na zahradě. Co mají tyto tři na první pohled odlišné činnosti společného? No přece nocování ve stanu! Pro někoho neodmyslitelná součást léta, pro někoho několik neprospaných nocí, bolavá záda a otlačené boky. Stanovat jde ale i pohodlně. Nevěříte? Tak se přesvědčte!

Je prakticky jedno, jestli pod stan jedete autem nebo s krosnou na zádech. Ano, do auta toho určitě sbalíte více a můžete se rozmazlovat, ale pokud nejste bábovky, všechno potřebné pro stanování zvládnete klidně odnést v batohu. Co všechno byste si tedy neměli zapomenout sbalit?

Svatá trojice – stan, spacák a karimatka

  • Spolehlivý stan

Stan dnes seženete už za pár stovek. Na stanování na zahradě určitě bohatě postačí. Chystáte-li se ale na několik dnů do přírody nebo na letní festival, vezměte s sebou spolehlivý stan, který vydrží i horší podmínky. Nikoho určitě nepotěší vyplavená ložnice nebo stan, který se vám v silné větru poskládá na hlavu.

Důležitá je taky váha stanu, určitě se vám na zádech snáze ponese 3 kilový stan pro dva než 7 kilový rodinný stran. 

camping 

  • Kvalitní spacák

Vybrat si kvalitní spacák je podobný oříšek jako vybrat stan. Spací pytle se vyrábí z různých materiálů – nejčastěji ze syntetických vláken a peří, ve dvou tvarech – mumie nebo dekový a v několika velikostech. Záleží jen na vás, jak budete kempovat, na léto ale určitě volte spacák ze syntetických vláken, v péřovém by vám bylo zbytečné horko.

Jestli si chcete stanování jen vyzkoušet, nekupovat spacáky za několik tisíc a pojedete autem, vezměte místo něj klidně svou oblíbenou deku nebo peřinu. Ráno sice budou navlhlé, ale slunce je během chvíle zase vysuší.

  • Karimatka nebo matrace

Spát na holé zemi není nic příjemného. Nepodceňte tedy ani výběr karimatky. Pěnovou karimatku jednoduše srolujete a na zádech ji téměř necítíte. Abyste pod ní necítili každý kamínek, porozhlédněte se po nějaké vysoké.

Vyznáváte-li větší pohodlí, pravděpodobně oceníte speciální nafukovací matrace do stanu. Myslete ale na to, že k jejich nafouknutí budete potřebovat kompresor. A taky na to, že vám bude od země větší zima, vzduch v matraci se totiž nestačí ohřát.

camping Tropico

Drobnosti navíc, které pomohou

  • Polštář

Ležení na rovné zemi bez podpory hlavy není pohodlné ani nejotrlejšímu kempaři. Často si v noci pod hlavu nahrne polovinu oblečení, aby ho ráno nebolelo za krkem. Vy na to běžte od lesa a přibalte si pohodlný polštář, ať už ten nejoblíbenější přímo z ložnice nebo skladnější nafukovací.

  • Vařič, ešus, příbor a nůž

K opravdovému zážitku ze stanování určitě patří i vaření v ešusu. Pozor ale, ať máte vše potřebné – přenosný vařič a plynovou bombu, sirky, ešus a příbor. Dětem se určitě bude nejvíce líbit barevný plastový příbor 3v1, který slouží zároveň jako lžíce, vidlička i nůž. Základem výbavy by měl být kvalitní nůž, ten je pod stanem potřeba vždy, nejen u vaření.

ešus kemping Tropico

  • Dostatek oblečení

Nikdy nevíte, jak se zvrtne předpověď počasí. Raději se dobře připravte a sbalte si navíc jednu sadu suchého oblečení. I když je přes den tropické počasí, večer může být chladno, takže se bude hodit mikina i dlouhé kalhoty. Své místo v batohu by měli mít i pláštěnka.

  • Baterka či čelovka

Uprostřed noci může být baterka jediným zdrojem světla, které v okolí najdete. Najít něco večer potmě ve stanu je tvrdý oříšek a to nemluvíme o stezce odvahy, ve kterou se může proměnit obyčejné noční čůrání. :)

  • Lékárnička

Malou cestovní lékárničku určitě nezapomeňte, hodit se mohou náplasti, nůžky, pinzeta na klíšťata, panthenol nebo léky na bolest. Oceníte určitě i vlhčené ubrousky a repelent.