Máte plné zuby uklízení? Zjednodušte si ho!

Jen co odložíte prachovku, už máte v ruce vysavač. V noci se vám zdá o vytírání a víkendy trávíte generálními úklidy. Váš život je zkrátka plný uklízení a vás už to nebaví. Naprosto vám rozumíme a máme pro vás prověřené tipy, jak doma udržet pořádek s minimem námahy.

Na úklid nejste sami

Zejména ženy často žijí v domnění, že by se o celou domácnost měly postarat samy. Dříve to tak skutečně bylo, tehdy však ženy nechodily do práce a nebylo zvykem, že by se věnovaly volnočasovým aktivitám. Dnes je však situace jiná a tak s čistým svědomím zapojte do péče o domácnost celou rodinu.

Zejména děti by se měly co nejdříve naučit, že si svůj nepořádek musí uklidit samy. Navíc dokud jsou malé, uklízení je baví a vnímají jej jako hru. Využijte toho a delegujte činnosti!

Vyhazujte a schovávejte

Čím méně věcí volně leží, tím méně toho máte k uklízení. Cesta k jednoduššímu úklidu se proto skládá ze dvou bodů:

  1. Zbavte se všech nepotřebných věcí.

  2. Co můžete, schovejte do šuplíků nebo vitrín.

Druhý bod se týká především takzvaných lapačů prachu a dekorací. Pokud si na ně potrpíte, nenechávejte je volně ležet, ale umístěte je do skříní a vitrín. Ušetříte čas při oprašování.

Sežeňte si pomocníky

Na závěr pro vás máme několik konkrétních tipů. Zdánlivé drobnosti vám pomohou udržet v domácnosti čistotu dlouhou dobu.

  1. Při úklidu používejte vlhčené utěrky napuštěné přípravkem, který odpuzuje prach. Prodloužíte tak interval mezi jednotlivými úklidy.

  2. Před dveře si dejte rohožku. Pečlivé očištění obuvi zabrání tomu, že si domů nataháte špínu z venku.

  3. Kupte si malý vysavač. Kvůli drobným nečistotám pak nemusíte vytahovat velký lux a průběžný úklid se tak zrychlí.

  4. Pořiďte si matraci s pratelným potahem. Při úklidu ložnice pak nemusíte čistit celou matraci, ale jednoduše sundáte potah a hodíte ho do pračky. Každá kvalitní matrace takový potah má a navíc je dostatečně prodyšná, takže se v ní neusazují roztoči.