Na tuhle postelovou party nechcete. Je s roztoči a začíná už po 4 měsících od nákupu

Možná to nevíte, ale každý večer, sotva ulehnete do postele, začíná hostina. Už po pár měsících používání matrace totiž máte kolem sebe kolonie roztočů, kteří si pochutnávají na odloupnutých zbytcích vaší kůže. A přestože matrace i po letech vypadá stále dobře a je pohodlná, je plná roztočů a, s odpuštěním, i jejich výkalů.

Jak na roztoče?

Nejlepší způsob jak se roztočů zbavit, je matraci udržovat a pravidelně měnit. Samozřejmě je nesmysl kupovat novou každých pár měsíců.

I když se první roztočí rodinky do matrace nastěhují už do 4 měsíců od nákupu, matrace dokáže zaručit zdravý spánek ještě několik let poté. Odborníci tvrdí, že na matraci můžete bez obav spát 5 až 7 let.

Na kvalitní matraci se vám sice může spát dobře mnohem déle – technická životnost moderních matrací bývá vysoká. Mnohem horší je to ale s tzv. hygienickou životností. Roztoči se totiž stále množí a po 7 letech je vaše matrace plná i jejich výkalů, plísní, bakterií a virů. Spánek na takové matraci pak může vyvolávat alergie, astma nebo třeba atopický ekzém.

Hlavní nebezpečí? Výkaly

V matraci mají roztoči ideální prostředí – vlhko, teplo a spoustu potravy. Roztoči se totiž živí odloupnutými částečkami lidské kůže. Každou noc jich přitom po vás zůstane zhruba 1 gram. Navíc milují vysokou vlhkost a teplo kolem 22 až 26 stupňů. A přesně toho si užívají ve vaší matraci, kterou jim ve spánku pěkně zahřejete a zvlhčíte pocením.

Sami roztoči zdraví nebezpeční nejsou. Jenže po nich v matraci zůstává mnoho výkalů, které každou noc vdechujete. Za 7 let jich je matrace tak plná, že se její váha zdvojnásobí.

Boj proti roztočům: základ je větrání

Existuje 5 osvědčených rad, jak omezovat vaše nechtěné spolunocležníky.

  • Větrejte! Roztoči nemají rádi slunce, sucho (je potřeba relativní vlhkost pod 50 %) a teploty pod 22 stupňů. Při větrání na matraci proto nenechávejte povlečení. Ideální je jednou za čas matrace, peřiny i povlečení vyklepat.
  • Perte potahy v automatické pračce alespoň na 60 stupňů. Abyste roztoče zahubili, musíte je vystavit teplotě nad 55 stupňů. Ideální je pořídit si také krycí matraci s pratelným potahem.
  • Luxujte. Když matraci jednou za čas vysajete, odstraníte z ní část roztočů i jejich výkalů.
  • Zmrazte je. Ideální je v zimě odejet třeba na týdenní dovolenou a nechat matrace v suchu na balkoně nebo na dvoře. Roztoče tak spolehlivě zabijete. A pokud to nejde, dejte matrace, peřiny a povlečení v zimě alespoň na pár hodin z okna.
  • Nechte matraci dýchat. Když budete mít matraci na pevném a prodyšném roštu, nebude se na něm deformovat a bude lépe odvětrávat – tím pádem v ní nebude tolik vlhko.

Vyberte si matraci, která roztočům život zkomplikuje

Pokud se budete o svou matraci takto starat, aspoň na čas se roztočů zbavíte. Bohužel se ale brzy nastěhují zpátky, nehledě na to, že ani sebelepším vysavačem nevyčistíte matraci od všech roztočů a jejich výkalů. Proto odborníci doporučují pravidelnou výměnu po 7 letech.

Při výběru nové matrace přitom nezapomínejte na 5 základních pravidel.

  • Důležitá je tvrdost – obecně platí, že muži by měli mít tvrdší matrace a ženy měkčí. Záleží ale i na tom, jak spíte. Tvrdší matrace je vhodná pro spaní na zádech, měkká pro spaní na boku.
  • Hlídejte si materiál – měl by být pohodlný a zároveň prodyšný, aby se v něm roztočům dařilo co nejméně. I proto jsou oblíbené různé druhy pěn a jejich kombinace.
  • Chtějte pratelné potahy – pratelné potahy jsou hygienické, pomohou vám zbavit se roztočů a prodlouží životnost matrace. Navíc v současnosti snadno koupíte i potahy vhodné pro alergiky, kteří přítomností roztočů trpí nejvíc.
  • Užijte si pohodlí ve výšce – spánek musí být také pohodlný, proto při výběru matrace nezapomínejte vzít v úvahu také její výšku. Na matraci o výšce 20, 24 nebo dokonce 28 centimetrů se vyspíte opravdu velmi pohodlně.
  • Hledejte nadstandardní záruku – kvalitu matrace vám zaručí i nadstandardní záruka, proto se na ni také soustřeďte. Některé firmy v současnosti nabízejí záruku třeba 7 let. Tedy přesně na dobu, po které byste kvůli vlastnímu zdraví měli matraci stejně vyměnit.