Nejzvláštnější poruchy spánku – část 1.

To, co čtete, nejsou výrazy z hororu nebo sci-fi filmu, ale názvy nemocí, které nás mohou postihnout. Jsou sice méně obvyklé, ale zato nebezpečné a někdy až smrtelné.

Nespavost nebo spánková apnoe jsou sice nepříjemné, avšak poměrně běžné komplikace, které ovlivňují kvalitu lidského spánku. Jenže existují ještě mnohem zvláštnější a místy až neuvěřitelné poruchy – takové, o kterých by se vám skutečně ani nesnilo.

Syndrom explodující hlavy

Nebojte se, výbuch lidské hlavy můžete zažít jen na filmovém plátně. Avšak člověka trpícího touto zvláštní poruchou spánku probouzí skutečně pocit, že mu „vybuchla“ hlava – nepříjemný hlasitý zvuk, nejčastěji výbuch nebo výstřel, navíc často provází i záblesk světla. Vzácnost výskytu tohoto stavu nám může potvrdit i fakt, že byl použit jako jedna z šílených diagnóz dr. House ve stejnojmenném televizním seriálu.


Syndrom explodující hlavy se projeví nejčastěji v počáteční fázi spánkového cyklu, trvá pouze několik sekund a jakkoli znepokojivě může na první pohled vypadat, není to vlastně žádná závažná zdravotní komplikace. Příliš často se neopakuje, proto paradoxně lidem s tímto syndromem více narušuje spánek neustálé přemýšlení nad tím, kdy znova prožijí explozi ve své hlavě, než skutečné projevy tohoto onemocnění.

Syndrom náhlého a nevysvětlitelného úmrtí během spánku

Onemocnění s tímto zdlouhavým názvem popsala odborná literatura poprvé v roce 1917 v návaznosti na několik případů úmrtí adolescentů na Filipínách. Je to právě jihoasijská mužská populace, která tímto syndromem trpí zdaleka nejvíce – především proto, že se od ostatního světa liší nejen geneticky, ale i kulturně.

Hlasité výkřiky, sténání, pěna vytékající z úst a další hrozivé projevy se projevují ve spánku těsně před smrtí a v tomto okamžiku už je nemožné nemocného probudit. Už kvůli těmto projevům je také samozřejmé, že tento stav je opředen řadou pověr a za smrt je vina přičítána nejčastěji různým démonům či dalším mytologickým stvořením.

Ačkoli se zdá, že běžnou příčinou úmrtí je ventrikulární fibrilace, tedy druh srdečního selhání, skutečná příčina je tajemstvím dodnes. Poslední vědecké výzkumy sice popisují genetické předpoklady k tomuto syndromu, stále však nevíme, proč zde právě spánek hraje tak důležitou roli.

Fatální familiální insomnie neboli smrtelná rodinná nespavost

Název této vzácné, geneticky předávané nemoci může být maličko zavádějící – není tomu tak, že by nespavost mohla být nakažlivá a prožívali byste ji dokonce hromadně, v rodině. Představte si spíše, že jednoho dne se probudíte a už nikdy, ale skutečně nikdy neusnete. Naprosto vyčerpaní pak do roka upadnete do kómatu a zemřete, přičemž v mezičase zažijete mimo jiné paranoiu, záchvaty paniky, chorobného strachu či úzkosti. To není scénář k hororu, tato nemoc skutečně existuje.

Fatální familiální insomnie propuká nejčastěji u lidí středního věku a moderní věda proti ní dosud nedokáže účinně bojovat. Zmutované geny totiž způsobují produkci škodlivých proteinů, které v mozku napadají jiné, užitečné proteiny, což nakonec vede k plejádě strašlivých symptomů a následně smrti. Není divu, že jeden z objevitelů této poruchy spánku, dr. Pierluigi Gambetti, v roce 1984 poznamenal „je to ta nejhorší nemoc, kterou můžete dostat“.