Nový výzkum ukazuje: Nedostatek spánku zmenšuje mozek

Přepracovaní, workoholici a pracanti, zbystřete. Pokud spíte dlouhodobě méně než šest hodin denně a spánek i jinak šidíte, vystavujete se riziku zmenšování mozku. To potvrzuje nová studie – přečetli jsme ji za vás a zde je výsledek.

Studie, která nedávno vyšla v odborném časopise Neurologie, ukazuje, že nekvalitní spánek je jedním z faktorů, které urychlují postupné zmenšování mozku. To se děje přirozeně během stárnutí, ovlivňuje ho třeba i krevní tlak nebo hladina cholesterolu.

Výzkumu se zúčastnilo 147 dospělých mezi 20 a 84 lety. Všichni podstoupili dvojí vyšetření mozku s odstupem tří a půl let a vyplnili údaje o svém spánku. A jaké byly výsledky?

  • 35% účastníků uvedlo zhoršenou kvalitu spánku
  • v jejich případě byl při druhém vyšetření mozku patrný větší úbytek hmoty než u ostatních
  • úbytek postihuje části mozku, které řídí rozhodování, pohyb, emoce, paměť nebo řeč

Podobnou studii provedli i vědci v Singapuru a zjistili, že lidem, kteří spí méně hodin, mozek rychleji stárne. Ještě ale není úplně jisté, zda to náhodou není naopak. Zda rychleji stárnoucí a zmenšující se mozek nezpůsobuje méně kvalitní spánek. Jisté ale je, že spánek můžeme sami snáze ovlivnit.

Dejte spánku přednost

Profesor neurologie z univerzity v San Francisku přirovnává současnou znalost vlivu spánku na zdraví k tomu, co jsme věděli o vlivu tabáku před čtyřiceti lety. Nic ještě není úplně jisté a lidé často důležitost kvalitního spánku podceňují.

Každý nový výzkum ale naznačuje, že dopřát si dostatek spánku se vyplácí. Jak to ale udělat, když máte od časného rána až do pozdního večera spoustu povinností? Myslete více na sebe! Odložte žehlení až na zítra, k večeři dětem namažte chleba a běžte spát.