Plísně na matracích nenápadně škodí organismu. Poradíme vám, jak se jich zbavit

Spory plísní jsou neviditelné, ale o to nebezpečnější. Mohou způsobovat astma nebo dokonce zánět plic. Riziko je o to větší, když máte plíseň na matraci, na které spíte, a spory vdechujete celou noc. Poradíme vám, jak plísním předejít a jak je z matrace odstranit.

Plíseň na matracích hrozí, když:

  • žijete ve starém a vlhkém domě,
  • zateplili jste dům a dali nová okna,
  • prádlo sušíte na sušáku v bytě.

5 tipů, jak předejít plísním na matraci

1. Kupte si postel s roštem
Matrace potřebuje “dýchat,” aby se přebytečná vlhkost mohla odpařit. Proto si pořiďte postel s lamelovým nebo laťkovým roštem. Když bude matrace ležet na pevné desce, snadno se zapaří a to je ideální prostředí pro růst plísní.

2. Pravidelně větrejte
Vydatné a časté větrání je nutné zejména v bytech s novými dobře těsnícími okny. V nich se lépe drží vlhkost a je nutné ji vyvětrat. Jinak hrozí plísně nejen na matraci.

3. Při výměně povlečení kontrolujte matraci
Nezapomeňte se pokaždé, když převlékáte povlečení, podívat i pod matraci. Případný problém tak odhalíte zavčas a plíseň se dá ještě odstranit. Když je napadení příliš rozsáhlé, je nutné matraci vyhodit.

4. Otáčejte matraci
Jednou za půl roku otočte matraci na druhou stranu. Pokud má matrace každou stranu jinak pevnou, místo, kde míváte hlavu, alespoň otočte k nohám. Riziko vzniku plísně se tím sníží.

5. Pomoci může odvlhčovač vzduchu
Žijete-li v prostředí, ve kterém je zvýšená vlhkost a nemáte možnost pravidelně větrat, např. když jste v práce, může být vhodným pomocníkem odvlhčovač vzduchu. Ten pomáhá regulovat vlhkost vzduchu v místnosti, což pomáhá předcházet plísním na matraci i na zdi a dalších místech v bytě.

Do vlhkého prostředí si vyberte matraci, která dokáže dýchat

Pokud vás plísně na různých místech bytu trápí pravidelně, počítejte s tím už při nákupu matrace. Vlhké prostředí snáší nejlépe:

Nekupujte si postel s úložnými prostory. Pokud zásuvky zaplníte věcmi, zespodu se k matraci nedostane čerstvý vzduch a bude náchylnější k plesnivění.

Návod, jak odstranit plíseň z matrace

1. Sundejte potah a na skvrny nastříkejte Savo. Místo opláchněte a potah vyperte v pračce na nejvyšší teplotu, kterou výrobce doporučuje.

2. Prohlédněte matraci. Pokud je na povrchu malá skvrnka, vyčistěte ji houbou se Savem.

3. Pokud je plíseň “zažraná” hluboko nebo postihla velkou plochu, je nejlepší matraci vyhodit. Nebezpečné spory v ní i po čištění zůstanou.

Pro děti jsou plísně zvlášť rizikové

Největší nebezpečí hrozí dětem a alergikům, kteří nemají tak odolný organismus. V jejich případě matraci napadenou plísní vždy vyhoďte, ať jim nezpůsobíte ještě větší zdravotní problémy.

Kupte matraci Forest, která má speciální systém AirForce, který zajišťuje maximální vzdušnost. Pro příště ji nezapomeňte pravidelně kontrolovat a často v ložnici větrejte.