Přinášíme zaručený recept na vyléčení jarní únavy

Jarní únava není nemoc, ale ani výmysl. Vaše tělo celou zimu dřelo a teď si žádá odpočinek. Dopřejte mu ho!

Zrovna když venku začíná být hezky, vás jako na potvoru skolí viróza. Nebo jste prostě po příchodu z práce tak unavení, že vás ani nenapadne jít ven.

Nebojte, nejste sami. Jarní únava každoročně zasáhne tři čtvrtiny populace, zejména ženy.

Proč zrovna na jaře?

Přestože je poměrně rozšířený, je tento typ únavy opředený mnoha mýty. Z jednoho zdroje uslyšíte, že za ni mohou játra, druhý klade vinu pylům a třetí sice neví, ale přísahá na čajovou směs, která vás jí zbaví.

Pravdou je, že za jarní únavou stojí toto všechno a ještě mnohem více. Jde o celkovou reakci organismu na vypětí během zimy. Vaše tělo muselo soustředit veškerou energii na boj s chladem, viry a bakteriemi, a to vše bez podpory vitamínu D získávaného ze slunce.

Jakmile tedy jarní sluníčko začne pořádně hřát, organismus se zaraduje, že si konečně odpočine. Proto zvolní a od vás vyžaduje to samé. Jen díky řádné regeneraci totiž získáte energii na další měsíce.

Základní pravidla boje

Pokud ale tělu nedopřejete zasloužený odpočinek, snadno podlehne infekci a vy tak stejně skončíte v posteli. Jen vás bude mrzet, že si hezkého počasí užijete tak akorát za oknem.

Abyste se na nové roční období aklimatizovali co možná nejrychleji, dodržujte základní pravidla:

  • Jezte lehkou a čerstvou stravu plnou vitamínů - ideální jsou saláty a ovocné šťávy. Vyhněte se naopak multivitamínovým tabletám.
  • Dodržujte pitný režim - alespoň 2 litry vody denně podpoří látkovou výměnu ve vašem těle a vy se budete cítit lépe.
  • Nevyhýbejte se pohybu na čerstvém vzduchu - běžte z práce pěšky nebo si jděte ráno zaběhat. I když se vám možná nechce, skvěle vás to nakopne.
  • Dopřejte si dostatek odpočinku - natáhněte se na chvíli na sluníčko a hlavně zapracujte na kvalitě svého nočního spánku. S tím vám pomohou kvalitní matrace, se kterými se nebudete převalovat a ráno vstanete svěží a bez bolesti za krkem či v bedrech.