V květnu si připomínáme Světový den astmatu – pomůžeme vám „umlčet“ tuto nemoc

Průduškové astma dokáže pěkně znepříjemnit život. Jestli s ním máte i vy své zkušenosti, přinášíme vám pár rad, jak s touto nepříjemnou nemocí zatočit.

Je chronickou nemocí, která není infekční. Jeho podstata je stejná jako u alergií: nepřiměřená reakce organismu na jinak zcela běžné látky, v tomto případě průdušek. Řeč je o astmatu. Už od roku 1998 si každé první květnové úterý připomínáme Světový den astmatu. Jeho motto se vždy opakuje: dosáhnout kontroly nad příznaky astmatu, což znamená: nenechat ho příliš zasahovat do běžného života. Toho lze dosáhnout především pravidelnou lékařskou prohlídkou, úpravou životosprávy a prevencí.

Nenechte alergeny ovládat vaše astma

Jestliže patříte mezi astmatiky, určitě jste se již setkali s jeho hlavními symptomy - sípání, kašel, dušnost a svírání na hrudi. Zkuste tedy udělat jedno z hlavních preventivních opatření a vyhněte se jejich hlavním spouštěčům. V domácím prostředí je to zvířecí srst a kůže, plísně a prachoví roztoči.

1. I když milujete psy, kočky, papoušky nebo morčata, raději se jim vyhněte. Občas si je pohlaďte u sousedů, ale do vaší domácnosti je opravdu nevoďte.

2. Roztočům a plísním se nejvíce daří v posteli, kde se pravidelně střídá teplo a vlhko. Proto dbejte na maximální hygienu lůžka, tzn.:

  • Zajistěte maximální prodyšnost matrace (výběrem vhodného materiálu a roštu).
  • Při nákupu matrace trvejte na snímatelném a pratelném potahu. Čas od času ho dejte do pračky a vyperte minimálně na 60°C (při této teplotě se zničí většina roztočů).
  • Na stejnou teplotu perte i polštář a přikrývku.
  • Používejte chránič matrace a vyměňujte ho současně s povlečením. Zachytí nečistoty (pot, sliny, mastnotu a šupinky kůže, vlasy, nehty, chlupy...), které by se jinak dostaly až dovnitř do matrace.
  • Pokud matraci mechanicky nepoškodíte, vydrží vám řadu let. Ovšem jste-li astmatici, vyměňte ji už po 5 letech, pak klesá její hygienická životnost.

3. Vedle postele se zaměřte také na prach. Odstraňte nepotřebný bytový textil: těžké závěsy, záclony, koberce. Naprosto nevhodné jsou dekorace ze sušených květin, na kterých se prach usazuje obzvláště rád.

Jednodušeji řečeno: čím méně budete mít doma alergenů, tím méně se vystavíte riziku vzniku dýchacích potíží. Mějte vaše astma pod kontrolou!