Zdravý spánek: 5 tipů, jak na něj

Spánek ovlivňuje naši náladu, soustředěnost, vzhled pleti, váhu i kreativitu. Poradíme, co dělat, abyste z něj získali maximum.

Vstávat a cvičit

Fyzická únava je ten nejlepší lék na problémy se spánkem. Po cvičení budete usínat mnohem snadněji, váš spánek se přirozeně prohloubí a prodlouží. Kromě pravidelnosti si dejte pozor i na dobu, kdy sportujete. Ideální je dopoledne, pokud vám to ale časové možnosti nedovolí, pohlídejte si alespoň, abyste si dali do těla nejpozději 3 hodiny před spaním.

obrázek

Dvacetiminutovka povolena

Ve školce jsme jej nesnášeli, v dospělosti po něm často prahneme. Přestože odpolední spánek může být osvěžující, neměl by trvat déle než hodinu. V opačném případě totiž naruší váš noční režim.

Modrá není vždycky dobrá

Věděli jste, že spánek může narušovat i váš mobil nebo počítač? Jejich displeje totiž vyzařují modré světlo, které klame mozek. Ten si kvůli němu i večer myslí, že je stále den. Snižuje se produkce melatoninu a s ní i kvalita vašeho spánku. Odložte elektroniku nejpozději 2 hodiny před usnutím a nechte oči odpočinout.
obrázek

Coffee break? Opatrně!

Nějaký ten stimulant občas potřebuje každý z nás. Ať už si ujíždíte na kávě, cukru nebo energy drincích, myslete na to, že vám jejich konzumace může připravit bezesnou noc. Vyvarujte se jí alespoň v odpoledních hodinách a večer.
 

Jak si kdo ustele, tak si lehne

Vytvořte si ložnici vašich snů – a sny se dostaví. Doplňky, povlečení i osvětlení mohou za pár korun úplně změnit atmosféru celé místnosti.  Vaše záda pak ocení investici do kvalitní postele, matrace a roštu. Uleví jim také vhodně zvolený polštář. V příjemně zařízené ložnici se vám bude krásně usínat, a ještě krásněji vstávat.