3 důvody, proč změnit matraci

Není vidět, člověk o ní obvykle moc nepřemýšlí a možná si na ni vzpomenete, až když vás začne bolet za krkem. Tak schválně: kdy naposledy jste se zabývali svou matrací? Proleželá matrace přitom bývá častým důvodem problémů s krční páteří.

Věděli jste třeba, že za časté noční probouzení někdy může právě matrace? Přečtěte si 3 hlavní důvody, proč se po spánku na nové matraci budete cítit jako znovuzrození.

1. Dopřejete si lepší spánek bez bolestí zad

Příliš měkká a proležela matrace - to je úplně špatně. Páteř totiž při spánku potřebuje oporu, aby si tělo v noci skutečně odpočinulo. Nová matrace se vám při ulehnutí dokonale přizpůsobí a protože není proleželá, vrátí se ráno do původní polohy. Právě díky tomu odezní bolesti zad.

2. Vyzrajete na alergie

A teď ruku na srdce. Kdy jste naposledy čistili svou matraci? Měnit povlečení můžete třeba každý týden, do matrace se přesto dostává prach a žijí v ní roztoči. Ti pak končí ve vašem těle a jsou rozbuškou alergií nebo i astmatu. Zaměřit se na matraci je proto velmi dobrou prevencí před cestou na alergologii.

3. Poznáte, co znamená dokonalé pohodlí

Ať už se potřebujete vyspat na důležitou událost nebo si jen tak chcete polenošit s knížkou, na nové matraci si nejen vaše záda užijí báječné pohodlí. Některé nové matrace totiž mají dokonce i masážní a ortopedické vlastnosti.

Co by měla nová matrace umět?

Vaše nová matrace by měla především dýchat, aby se dostávalo pryč vlhko a přebytečné teplo. Člověk totiž dýchá celým tělem a v horkém a vlhkém prostředí mu hrozí plísně nebo i kloubní nemoci.

Určitě oceníte také ramenní kolébky - je to změkčená část postele v oblasti ramen, která zaručí, že se v noci neprobudíte naštvaní a s otlačeným ramenem.

Alternativou třeba pro manžele je oboustranná matrace, která má dvě tuhosti. Jedna strana je tak vhodná třeba pro lehčího člověka a druhá pro těžšího. Oboustrannou matraci ocení třeba těhotné ženy, starší lidé nebo třeba i páry, ve kterých jeden upřednostňuje tvrdší a druhý měkčí postel.

Řešit materiál má smysl

Abyste se opravdu dobře vyspali, stojí za to přemýšlet o materiálech, ze kterých je matrace vyrobená. Bylo by škoda přehlédnout třeba línou pěnu - díky ní se tvrdost postele přizpůsobí tělu podle teploty. Vaše páteř zase ocení taškové pružiny, které přesně reagují na každý obratel zvlášť.