4 tipy, jak relaxovat a udržet si dobrou náladu i v zimě

Venku mrzne, fouká vítr a když se na chvíli objeví sluníčko, je to skoro zázrak. Do práce odcházíme za tmy a když se večer vracíme, tma je tu zas. V takovém období může být hodně těžké udržet si dobrou náladu a mnozí z nás bojují s psychickými problémy. Přečtěte si pár tipů, které vám mohou pomoci zimu překonat v klidu a pohodě.

1. Terapie světlem

Není tajemstvím, že sluneční světlo má pozitivní vliv na psychiku. Chvilka slunění nám v těle vyprodukuje spoustu melatoninu, vitaminu D nebo serotoninu, po kterém máme lepší náladu. Snižuje únavu, úzkost i depresi. Jelikož si sluníčka v zimě moc neužijeme, měli bychom využít každou příležitost, kdy můžeme vyrazit ven za světla. Krátká procházka po čerstvém vzduchu může zpříjemnit celý den – nenechte se zastrašit mrazem, zachumlejte se do oblíbeného kabátu a šály a žádná zima vás nezastaví. Ani doma nepodceňujte sílu světla: nechte roztažené závěsy, ať může sluníčko dovnitř, a večer sviťte teplým světlem, po kterém se vám bude lépe usínat. Rozsviťte si různá světýlka, zapalte vonné svíčky. V mnoha kulturách se svíčky používají jako součást terapie světlem a mají na psychiku až magicky příznivý vliv. Před spaním omezte modré světlo – televizi, počítač, mobil. Místo toho si užijte chvilku relaxu. Dejte si zdravou večeři, odpočiňte si po náročném dni.

2. Nepodceňujte spánek

Kvalitní spánek je pro zdravou mysl zásadní a určitě bychom na něm neměli šetřit – pokuste se spát alespoň sedm, ideálně osm hodin denně. Dobře uděláte, pokud půjdete usínat bez mobilu a nebudete si jej nechávat přes noc poblíž postele. Před spaním si v ložnici vyvětrejte a udělejte si příjemný večer: najděte si chvilku na přečtení hezké knížky nebo si pusťte klidnou hudbu. Zklidní vás to, zlepší náladu a bude se vám lépe usínat. Čas strávený v ložnici je důležité si zpříjemnit. Můžete si třeba pořídit nějaké veselé povlečení nebo nové měkoučké polštáře. Nezapomeňte ani na kvalitní matraci, která je pro spánek a zdravá záda zásadní. Přečtěte si další tipy, jak zlepšit spánekPohodlnou matraci si můžete vybrat přímo u nás.

relaxace

3. Najděte si chvilku pro sebe

V dnešní hektické době to může být obtížné a možná si říkáte, že chvilka pro sebe není až tak důležitá a že na něco takového zkrátka nemáte čas. Jste si ale jistí, že nemáte? Zkuste na půl hodinky vyměnit telefon za knížku, procházku, nějaké dobré jídlo – můžete si třeba něco dobrého upéct nebo si zajít do kavárny. Možností je nespočet, ale dopřejte si nějakou radost. Takové maličkosti jsou přesně to, co dělá náš den lepším, a při nahromaděném stresu je důležité se sem tam trošku odreagovat. Pokud budete péči o sobě dlouhodobě zanedbávat, tělo vám to dřív nebo později vrátí. Dopřejte si v chladném zimním období například koupel, naložte se do horké vody s pěnou a pusťte si hudbu, hezky vás to protáhne a nálada se hned zlepší. Co může být v tomhle počasí lepší relax? Hrnek horké čokolády, teplá vana...

relaxace

4. Buďte na sebe hodní

Jediný člověk, který tu s námi vždycky byl a bude, jsme my sami. Proto bychom si toto soužití měli udělat co nejvíc příjemným. Nebuďte na sebe přísní a dopřejte si chvilku klidu a odpočinku. Chovejte se k sobě tak, jak byste chtěli, aby se k vám chovali ostatní. Do dobré nálady se nemusíte tlačit – pokud máte zrovna špatný den a zimní období vám zkrátka nedělá dobře, je to logické a v pořádku. Řekněte si: tak, teď se mi zkrátka děje tohle, není mi nejlíp, ale přejde to a zas bude dobře. Prožijte si smutek nebo úzkost a neberte špatnou náladu jako selhání nebo jako něco, co je nutné za každou cenu zahnat. Akorát byste si pak přivodili další nepříjemnosti v důsledku nahromadění potlačovaného stresu, který se jednoho dne uvolní a dolehne na vás. Dělejte si radost, užívejte chvíle pohody a i ve chvílích nepohody na sebe buďte hodní. Každé špatné období jednou skončí, zimu společně zvládneme a jaro tu bude co nevidět.