5 zaručených tipů, které vám pomohou zlepšit spánek

Kvalitní spánek je základním kamenem zdravého životního stylu. Během spánku je organismus v útlumu, relaxuje a regeneruje. Celá řada lidí se však potýká s problémy se spánkem a klade si otázku, jak jej zlepšit. Sepsali jsme pro vás několik rad, díky kterým budete spát jako miminko.

Proč se objevují problémy se spánkem

To, že špatně spíte, může mít celou řadu příčin. Na vině může být nesprávná životospráva, neodpovídající prostředí, ve kterém spíte, ale také stres a nervozita. Nespavost způsobuje, že se cítíte unavení, malátní a podráždění. Výsledkem je zhoršená koncentrace například v práci a špatná nálada. Dlouhodobá nespavost může vést i k předčasnému stárnutí. Problémy se spánkem není dobré řešit okamžitě medikamenty. Vyzkoušejte nejdřív upravit svoji ložnici a poslechnout několik babských rad, které jsou léty prověřeny.

1. Povolejte na pomoc bylinky

Ke klidnému spánku můžete dojít s pomocí bylinek. Jejich výhoda tkví v přírodní bázi, ale také v tom, že si na nich nemůžete vypěstovat závislost. Nezapomínejte však na to, že za nespavostí každého stojí něco jiného. Proto je potřeba vyzkoušet více bylinek a kvůli jedné, která okamžitě nezafungovala, nezanevřít na ostatní.  Po jakých bylinkách pro lepší spánek můžete sáhnout?

·         Třezalka tečkovaná – působí proti úzkostem, neklidu a psychickému vypětí. Používá se například i při neurastenii, která se projevuje podrážděností, únavou, bolestí hlavy, poruchami soustřední i poruchami spánku. Při používání třezalky byste si měli dát pozor na sluneční záření a zjistit byste si měli také to, jak reaguje s léky, které používáte.

·         Kozlík lékařský – čaj pro lepší spánek z kozlíku lékařského (valeriánský čaj) působí jako mírné, ale za to velice účinné sedativum. Dokáže vás zbavit nervozity, úzkosti a duševního napětí. Usnadňuje usínání a posiluje nervy. Vzhledem k tomu, že nemá omamné účinky, můžete jej používat i přes den, například ve stresových situacích.

·         Meduňka – patří mezi nejznámější bylinku na nespavost. Umí zklidnit nervovou soustavu, uvolnit napětí, ale také působí proti virům. Meduňkového čaje se doporučuje za den vypít maximálně 3 šálky.

 spanek bylinky

2. Upravte si ložnici

Na kvalitě spánku se výrazným způsobem podepisuje prostředí, ve kterém usínáte. V ložnici by měla být maximální tma a ticho. S absolutní tmou vám mohou pomoci zatemňovací závěsy. Optimální teplota v ložnici se pohybuje mezi 18 a 20 °C. Před spaním byste měli několik minut větrat. Zvažte také to, na jaké matraci spíte. Nezapomeňte, že matraci byste měli vyměňovat každých 5–7 let. Při výběru nové matrace sáhněte po takové, která bude dostatečně prodyšná a poskytne vaší páteři potřebnou oporu. Ideální jsou matrace se 7 zónami a antialergenní úpravou. Tvrdost matrace vyberte podle vašich preferencí, ale také spánkové polohy.

3. Nestresujte se tím, že neusnete hned

Při usínání vám nepomůže přesvědčení, že jakmile ulehnete do postele, musíte ihned usnout. Takové myšlenky vás naopak stresují a spánek se ne a ne dostavit. Standardní doba usínání se pohybuje mezi 15 a 25 minutami od chvíle, kdy si lehnete. Během této doby byste měli ležet klidně, relaxovat a nepřemýšlet nad tím, co jste během dne nestihli. Jestliže nemůžete usnout, z postele vstaňte, běžte například do obývacího pokoje a chvíli si čtěte nebo poslouchejte oblíbenou hudbu. Do postele se vraťte až v okamžiku, kdy se vám bude chtít skutečně spát.

4. Budík si nastavte hodinu před spaním

Každý ví, že budík slouží k tomu, aby vás ráno v čas probudil, tak proč si jej natahovat před spaním? Protože vás upozorní na to, že je čas se začít připravovat na spánek. Prvních 20 minut věnujte například venčení psa nebo přípravě svačiny do školy či do práce. Dalších 20 minut si vyhraďte na večerní hygienu (sprcha, čištění zubů apod.). Posledních 20 minut před spánkem zkuste relaxovat. Začtěte se do oblíbené knížky nebo časopisu, meditujte nebo poslouchejte relaxační hudbu. Jakmile své tělo uvedete do relaxačního režimu, uložte se ke spánku.

spanek

5. Podlehněte kouzlu aromaterapie

Aromaterapie je léčba pomocí vůní. Dopřát si můžete například voňavou koupel nebo éterické oleje uvolňovat odpařováním z aromalampy. Vybrané vůně dokážou navodit ideální podmínky pro usínání. Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější patří levandule, meduňka nebo extrakt ze santalového dřeva.

Klidného spánku můžete dosáhnout i bez medikamentů. Stačí jen poslouchat a vnímat své tělo. Rozhodně vám prospěje, když se po dlouhém dni na pár minut zastavíte a dopřejete si to, po čem toužíte.

 

Dálší tipy pro zdravou spánkovou hygienu najdete ve videu, kde promluvil i brand manager značky Tropico Tomáš Konečný.