5 tipů na potraviny, které vás posilní (a k tomu jeden nápad navíc)

Co jíst, aby člověk dodal tělu vše potřebné? To je ošemetná otázka. Jednak každý trpí odlišnými nemocemi, za druhé nemusíte vůbec poznat, co tělu právě chybí. Existuje ale několik vitamínů, bylin a prvků, se kterými nemůžete udělat krok vedle.

Zažeňte nachlazení s vitaminem C

Že musíte pít hodně čaje s citronem, určitě odmala slýcháváte od maminky. A něco na tom skutečně je - C je totiž jakožto nejdůležitější vitamin skvělou prevencí proti chřipce a zároveň se s ním rychleji dostanete zpátky do formy po náročném sportu. Věděli jste, že je klíčový i pro tvorbu chrupavek, kolagenu a při hojení zranění? A překvapení na závěr: s vitaminem C je tradičně spojený citron - možná se ale budete divit, protože mnohem víc ho je v paprice, jahodách a třeba kiwi.

Bojovníkem za správné fungování těla je draslík

Méně známý už je draslík - přitom je to nejdůležitější alkalický prvek v lidském těle. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, pozitivně působí na nervový systém a podílí se třeba i na funkci kardiovaskulárního systému. A pozor, člověk ho vylučuje z těla močí i potem, proto na něj myslete, třeba až pojedete na cyklistickou dovolenou. Navíc si večer u televize dobře rozmyslete, jestli si dáte brambůrky a sladkosti - ty totiž můžou za jeho úbytek v těle. Získáte ho naopak třeba z vařených brambor.

Echinacea - krásná rostlina, která léčí

O echinacee neboli třapatce nachové jste už možná slyšeli. Je skvělým pomocníkem při rýmě i kašli a kapky se vám budou hodit zejména v podzimních plískanicích. Třapatku si přitom můžete jednoduše vypěstovat a z kořene připravit vlastní tinkturu.

Vitamin B komplexně pomáhá metabolismu

Do skupiny vitaminu B, které se říká B-komplex, patří třeba riboflavin známý jako B2 nebo kyselina listová, která nese označení B9. Díky vitaminu B předejdete třeba aftám nebo křečím. Zlepší se vám vlasy a nehty a díky vitaminu B7 se vám bude i lépe spát. Vitaminu B jsou plné třeba kvasnice, maso, luštěniny nebo ořechy.

Na bakterie je skvělý benedikt lékařský

Rostlinu z čeledi hvězdnicovitých ocení především lidé, kteří mají problémy s trávicím traktem. Benedikt bojuje proti nemocem žlučníku či jater, má protinádorové i antibakteriální účinky. To má společné třeba s česnekem a cibulí, které si ale člověk třeba na snídani běžně nedá.

Zdravé jídlo? Ano, ale není to všechno

Pokud ale tělu dopřejete jen několik hodin spánku, posílení imunity se stejně nedočkáte - kromě vitaminu B7 je potřeba i pořádná postel s matrací. Aktivní sportovci ocení oboustranné matrace s masážními vlastnostmi. Je to jednoduché: jedna strana matrace je tužší a slouží k urychlené regeneraci těla, druhá je měkčí a zaměřuje se na maximální podporu páteře.

Věděli jste, že díky líné bio pěně existuje i speciální matrace pro alergiky? Líná pěna se vyznačuje tím, že přizpůsobí tvar matrace teplotě těla. A pokud je z bio materiálu, většinou sóji nebo skočce obecného, mohou klidně spát i alergici.