5 zvláštních spánkových jevů

V noci se nám občas dějí zvláštní věci. Při spaní uzavíráme své vědomí a ztrácíme kontrolu nad svými činy. Ke slovu se dostává podvědomí a nervová soustava. Některé jevy, třeba mluvení ze spaní, jsou poměrně běžné, jiné se ale vyskytují jenom zřídka. O to jsou zajímavější.

Hypnagogické záškuby

Znáte ten pocit při usínání, kdy se vám zdá, že jste náhle uklouzli na ledu a padáte? Hypnagogické záškuby jsou rychlé a intenzivní záškuby svalů kdekoliv na těle, usínajícího člověka někdy vylekají, ale nejsou nijak nebezpečné.

Pravděpodobnost jejich výskytu roste se stresem, případně s příjmem kofeinu nebo s předešlou tělesnou námahou.

Protože kofein snižuje produkci melatoninu, snažte se svoji poslední kávu vypít nejpozději 6 hodin před spánkem. Dalším řešením může být i pití bezkofeinové kávy, kterou ocení zejména kardiaci a lidé s vysokým krevním tlakem

Chrápání

Ronchopatie neboli chrápání je jeden z nejběžnějších jevů spojených se spánkem. Způsobují ho hlasité vibrace povolené tkáně horních cest dýchacích. Dokáže pořádně znepříjemnit život, ale obvykle chrápajícího nijak neohrožuje.

Výjimkovou je spánkové apnoe, které se kromě chrápání projevuje krátkými zástavami dechu, ty už nebezpečné mohou být.

Náměsíčnost

Náměsíčnosti se odborně říká somnambulismus. Může mít různé podoby, spící člověk si občas jenom sedá na posteli, jindy chodí po domě nebo dokonce po ulici. Náměsíčnost se nejčastěji objeví v první části noci, ve stádiu hlubokého spánku. Zajímavé je, že člověk má otevřené oči, umí si otevřít dveře i obout boty. Problém ale nastává venku, náměsíčného totiž mohou ohrozit projíždějící auta.

Mluvení ze spaní

Somnilogií neboli mluvením ze spaní nejčastěji trpí děti. Ze snu ale občas mluví i dospělí, říkají tak nahlas to, co říkají i ve snu. Mluvení ze spaní obvykle doprovází velmi živé sny, často noční můry. Častěji se objevuje v období stresu či při velkém množství starostí.

Skřípání zubů

U některých lidí se v noci objevuje takzvaný bruxismus. Spící mimovolně žvýká, což se projevuje hlasitým skřípáním zubů. Nejčastěji se objevuje v počáteční fázi spánku, ale není to pravidlo. Pokud je skřípání hodně silné a časté, je na místě konzultoval stomatologa, který může doporučit nošení ortodontického aparátu.

Ve spánku se toho samozřejmě děje ještě mnohem více. Vědci ovšem o spoustě z toho ještě nic neví, nedokážou se totiž ani shodnou na tom, proč vlastně spíme nebo proč se nám zdají sny. Spánek tak zůstává jednou z nejzáhadnějších aktivit našeho těla.