7 tipů pro rychlý a praktický úklid interiéru (nejen) před Vánocemi

Velký úklid domácnosti je v době adventu jakousi nepsanou tradicí. Vymeteme pavučinky z koutů, kam při běžném úklidu jen tak nesáhneme, vyleštíme nádobí a příbory, najdeme zakutálené náušnice a dílky lega. Pojďme si spolu projít tipy, jak rychle zorganizovat domácnost a udělat si z vánočního úklidu příjemnou očistu bytu i duše.

1. Kapkou aviváže proti prachu

Při utírání prachu na nábytku povrch vždy otírejte vlhkým hadříkem pohybem shora dolů. Do vody přidejte kapku aviváže, která zabrání okamžitému opětovnému usazování prachu.

2. Osprchujte květiny

Ať už máte doma živé nebo umělé kytky, prach se na nich usazuje rád a pak se vesele víří dál, jakmile kolem květiny jen projdete. Opatrně a rychle svoje pokojovky spláchněte vlažnou vodou, prachu se snadno zbavíte a květinám to prospěje. Umělé kytky pořádně osprchujte, prach se na nich drží jako klíště.

3. Plyšáci? Pračka nebo mrazák!

Plyšové hračky jsou rájem roztočů a prachu. Koukněte na štítek - pokud je to možné, vyperte plyšáky na 60°C (nebo na méně stupňů, ale častěji než jednou za rok). Pokud to možné není, šoupněte je přes noc do mrazáku, zahubíte tím roztoče. Stačí 24 hodin v mrazu. 

4. Vysajte koberce na mokro

I když koberce pravidelně vysáváte a dokonce i v případě, že je párkrát do roka vyklepete, prach je na koberce prevít. Pokud máte možnost, půjčte si vysavač na mokré vysávání a důkladně je vyčistěte. Stejně můžete postupovat i s čalouněným nábytkem. Nebo si zavolejte profíka, který to udělá za vás.

uklid

5. Záclony a závěsy do pračky

Asi jste si už všimli, že voda je proti prachu nejefektivnějším bojovníkem. Vyperte proto i všechny záclony, příp. závěsy. A pokud máte doma žaluzie, nezapomeňte je taky přetřít! Záclony by se ale během roku měly prát často, ne jen před Vánoci.

6. Očistěte elektroniku

Tady s vodou i s vysavačem jen velmi (velmi) opatrně. Mřížky a ventilátory počítače můžete vyluxovat na nízký výkon, stejně tak zadní stranu lednice. Hadrem z mikrovlánka šetrně přetřete monitor notebooku a obrazovku televize, klávesnici se nebojte pořádně vyklepat a přetřít vlhkým hadříkem.

7. Nezapomeňte na topení

Při běžném úklidu na ně často zapomínáme, přitom když topíme, z radiátorů se teplem víří prach do celého bytu. Snažte se proto vysavačem dostat z topení co největší množství prachu a kam se dostanete s hadrem, to setřete vodou.

uklid

Inspirace, jak uspořádat ložnici

  • Na textiliích má prach tendenci ulpívat ze všeho nejvíce, proto se zpravidla hodně práší hlavně v dětském pokoji a v ložnici, kde máme závěsy, koberce, matrace, pokrývky, atd. Nejsnazší možností, jak rychle a prakticky uklidit v těchto místnostech, a to nejen před Vánoci, je předcházet nepořádku.
  • Na menší věci vám poslouží úložné boxy ze dřeva či dřevěné bedny (ideálně s víkem), které vám pomůžou schovat drobnosti před všudypřítomným prachem. Dřevěný box či bednu navíc velice jednoduše schováte na skříň či pod postel, v ložnici ale vypadají dobře i jako doplněk.
  • Větší nábytek zvolte pokud možno s uzavřenými policemi s dvířky. Pořiďte si do ložnice komodu nebo skříň, do které schováte všechno oblečení, to by nemělo viset volně po bytě. Snažte se častěji převlékat postele. Dekorace, které jste si do ložnice pořídili, pravidelně otírejte a pokud nemáte čas jednou týdně vyluxovat, pořiďte si třeba robotický vysavač. :-)