Aby tělo nebolelo, aneb jak zjistím vhodnost matrace?

Většina z nás kupuje novou matraci po několika letech, během kterých se vývoj materiálů a technologií posunul hodně dopředu, proto je vhodné si při jejím výběru nechat poradit. Nabízíme vám pár tipů, jak byste měli vybírat novou matraci a na co je dobré se zaměřit.

Máte problémy s pohybovým aparátem? Vstáváte celí rozlámaní? Bolí vás v kříži a k rozhýbání krční páteře se musíte zdlouhavě přemlouvat? Gratulujeme – zaděláváte si na nepěkné potíže, které mohou v průběhu let přerůst v pekelné bolesti a vyšší spotřebu analgetik z domácí lékárničky. Nejvyšší čas vyměnit vaši starou matraci za novou. Jak ale dopředu odhadnout, zda za pár měsíců, či let nebudete řešit obdobné problémy? Přinášíme vám pár praktických rad a tipů, jak novou matraci vybrat a na co se při jejím výběru zaměřit.

Se svými požadavky za odborníkem!

Při výběru nové matrace se raději obloukem vyhněte supermarketům a zamiřte spíše do specializované prodejny, kde si můžete nejen vybírat z celé škály značkových výrobků, ale také si nechat v případě dotazů poradit a doporučit nejvhodnější matraci přesně dle svých specifických požadavků. Skvělým rádcem a pomocníkem může být odborník na kvalitní spánek Dr. Sleep, který zhodnotí vaše požadavky i případné problémy a krok po kroku vás navede k matracím, které jsou konkrétně pro vás těmi nejvhodnějšími. Doporučené matrace si následně stačí vyzkoušet na některé z prodejen ve vašem okolí.

Tvrdost matrace je základ!

Matrace dle tvrdosti rozdělujeme do několika kategorií. První dva stupně se hodí spíše k příležitostnému přespávání na chatě, či chalupě. Spousta odborníků se totiž shoduje na tom, že příliš měkká matrace je z ortopedického hlediska nevhodná. Její životnost je díky brzkému proležení taktéž minimální. Pro správnou oporu hlavy a pohybového aparátu proto raději vybírejte matrace tvrdší. Volba tvrdosti matrace by měla podléhat také vaší oblíbené poloze při spánku. Pokud převážnou část noci strávíte v poloze na boku, vybírejte matrace poddajnější. V případě, že se cítíte dobře během spánku na břiše, volte raději matrace tužší.

Co když se neshodneme?

Problém může nastat u partnerských matrací, kdy jeden z partnerů upřednostňuje matraci měkčí a druhý naopak tvrdší. V takovém případě sáhněte po speciálních matracích, u kterých si může každý z partnerů zvolit tuhost, která mu bude vyhovovat. Máte-li možnost matraci vyzkoušet, udělejte to! Jedině tak zjistíte, zda bude vaše volba správná. Na matraci byste se měli cítit dobře a pohodlně, rozhodně by vás nikde neměla tlačit.