Alergici, pořiďte si správnou matraci!

Jaro je tady! A s ním i období, které alergici nemají zrovna v lásce. Pylová sezóna. Někteří z nás ale pylovou sezonu mají po celý rok, totiž alergici na prach. Ten je v domácnosti přítomný neustále. Roztoči, kteří se jím živí, dokážou pěkně znepříjemnit život, například ve spánku. Jak vybrat matraci, aby se vám na ní i s alergií spalo co nejklidněji?

Vsaďte na BIO materiály nebo latex

Ať chcete nebo ne, při spánku každou noc vypotíte spoustu potu a na matraci zanecháte drobné nečistoty, které slouží jako potrava pro roztoče. Výkaly roztočů jsou velmi silný alergen, stejně jako plísně, které vznikají ve vlhké matraci.

Pro alergiky je tedy nejlepší co nejvzdušnější matrace, ze které se vlhkost může rychle odpařovat. A jaký zvolit materiál?

Chybu ale neuděláte ani s pružinovými matracemi, které jsou plné vzduchu a plísním ani roztočům se v nich dařit nebude.

Perte matracový potah a větrejte!

S roztoči a plísněmi se vyplatí aktivně bojovat. Jejich nepřítelem je čistota, proto častěji perte váš matracový potah, ve kterém se drží všechny nečistoty. Většinu potahů bez obav vyperete na 60°, tím populaci roztočů ve vaší posteli výrazně snížíte.

A jak správně větrat v ložnici?

  • vyvětrejte hlavně ráno, matraci při tom nezakrývejte peřinami
  • otevřete okna dokořán minimálně na pět minut
  • krátce vyvětrejte i večer před spánkem

Roztoči nemají rádi ani sluneční paprsky. Pokud vám do ložnice slunce nesvítí, vyneste občas alespoň peřiny na balkon. I v nich jsou vaši nepřátelé, kteří vám někdy nedají spát.