Bílý šum uspává miminka i dospělé

Slyšeli jste už někdy o takzvaném bílém šumu? Možná ne, ale samotný bílý šum určitě dobře znáte. Je to typicky monotónní zvuk, který se v poslední době začal využívat pro lepší usínání a kvalitnější spánek. Přečtěte si o bílém šumu více a možná zjistíte, že vám pomůže dobře spát.

Usínejte za zvuku deště nebo vodopádů

Bílý šum je náhodný signál s rovnoměrnou spektrální hustotou. Laicky řečeno to znamená, že je jeho tón stále stejný a zvuk se nemění. Využívá se v hudbě, v psychologii i v oblasti zdravého spánku.

Někteří lidé a děti totiž nesnáší ticho nebo rušivé zvuky. U bílého šumu se jim usíná mnohem lépe.

A jaké jsou oblíbené šumivé zvuky?

  • déšť
  • vodopády
  • zrnící televize
  • vzdálená dálnice
  • spuštěný fén

Monotónní zvuk vám pomůže usnout, i když například bydlíte na rušné ulici a neradi používáte špunty do uší. Bílý šum totiž dokáže ostatní zvuky odfiltrovat, ač zdaleka není tak hlasitý. Některé firmy ho dokonce využívají v kancelářích, pro větší klid zaměstnanců.

Pořiďte si speciální přístroj nebo aplikaci

Pokud vás představa usínání při bílém šumu zaujala, můžete si pořídit přímo zvukový přístroj, který bude bílý šum vydávat po celou noc. Pustit si takový zvuk z úsporného přístroje navíc vyjde určitě levněji, než ho vytvářet přirozeně.

Bílý šum může vydávat i aplikace pro mobilní telefony. Stačí si jen vybrat vámi preferovaný zvuk a zavřít oči. Možná ráno zjistíte, že jste se vyspali mnohem lépe, a že vás nebudili sousedé ani ranní zpěv ptáku.