Jak lze ovlivnit kvalitu dětského spánku?

Základem pro kvalitní spánek dětí je bezpečná postýlka s přiměřeně tvrdou matrací. Ovšem jak vybrat tu správnou? Přinášíme Vám pár tipů...

Narození dítěte považuje většina rodičů za jeden z nejkrásnějších a nejintenzivnějších zážitků v životě. Malý človíček pomalu prozkoumává a objevuje svět, vyžaduje péči i lásku a v neposlední řadě také zdravé prostředí, ve kterém se formuje jeho budoucí vývoj. Během několika prvních měsíců se spánkový režim plně přizpůsobí potřebám dítěte. Od čtvrtého měsíce přivyká spánkovým zvyklostem a jeho spánek se pomalu, ale jistě stabilizuje. Kvalitu dětského spánku však mohou nemalou měrou ovlivnit sami rodiče. Základem úspěchu je výběr vhodné postýlky a matrace.

Spánek dětí v číslech

Každé dítě je individuální a jeho potřeby jsou také velmi různorodé. Novorozenec může prospat až dvacet hodin denně. Zhruba kolem druhého měsíce dítko začíná oddělovat noční spánek od toho denního a v průměru spí kolem 18 hodin. V jednom roce se četnost spánku snižuje na 12 – 17 hodin. Děti v batolecím věku potřebují zhruba 10 – 16 hodin spánku. Existují však různé extrémy. Některá dítka patří hned po narození k těm živějším a někteří spáči dokáží i v pěti letech trumfnout „průměrného“ novorozence.

Jak vybírat dětskou postýlku a matraci?

Při výběru postýlky bychom měli dbát především na její stabilitu a materiály, ze kterých je vyrobena. Nejvhodnější jsou pochopitelně materiály přírodní, které by měly být opatřeny zdravotně nezávadným nátěrem. Dětská matrace by neměla být příliš měkká. Pokud by dítko měkkou matraci proleželo, prohlubeň by způsobovala křivení páteře a další ortopedické potíže již v raném věku. U dětských matrací také není nutno vybírat ty s výrazným zónováním. Při výběru byste se měli zaměřit spíše na tvrdost matrace (doporučuje se matrace tužší), pružnost a hygienickou nezávadnost. V této souvislosti můžeme doporučit matraci Amálka, jejíž součástí jsou masážní nopky, které se podílejí na efektivním prokrvení svalů a pokožky během dětského spánku. Součástí matrace je také snímatelný potah, pratelný na 60 °C. Motiv potahu lze vybírat ze 3 variant (univerzální nebarevný potah a potah s dinosaury v barvě červené nebo modré).