Danda Polman úspěšně dokončil projekt na počest významného teplického rodáka Julia Payera

V průběhu čtyřdenního dobrodružství Payer Ultra Projectu se Daniel Polman úspěšně zúčastnil náročného závodu Race Across The Alps, výstupu na na vrchol Ortler a následoval přejezd z místa výstupu na Ortler až do Julia Payerova rodného města, Teplic.

V červnu letošního roku se uskutečnilo nezapomenutelné čtyřdenní dobrodružství nazvané "Payer Ultra Project" na počest významného teplického rodáka Julia Payera. Tato výjimečná akce byla zasvěcena významnému horolezci, polárníkovi, objeviteli, kartografovi a malíři, jehož životní dílo a dobrodružství stále inspirovala.

Celý projekt se skládal ze tří úchvatných částí, při nichž se účastníci vyrovnali s neuvěřitelnými výzvami a ukázali svou sílu a vytrvalost.

První částí byl nejtěžší jednodenní cyklistický závod na světě, Race Across The Alps, který měl trasu dlouhou 525 km a 14 500 výškových metrů převýšení. Danda Polman dokázal tento extrémní závod zdolat v čase 24 hodin a 52 minut, což mu v mezinárodní konkurenci vyneslo skvělé 10. místo. V limitu 32 hodin dokončilo závod pouze 23 ze 40 startujících.

Druhou částí byl výstup na vrchol Ortler (3905 m), nejvyšší hory bývalého Rakouska-Uherska, dnes nejvyššího vrcholu Tyrolska. Spolu s týmem horolezců se účastníci vypravili na chatu Julius Payer Hütte, kterou pojmenovali po významném vědci. Odtud pokračovali na vrchol Ortleru, což byl náročný výstup, ale zároveň nezapomenutelný zážitek.

Danda Polman

Třetí a poslední částí projektu byl ultracyklistický přejezd z místa výstupu na Ortler až do Julia Payerova rodného města, Teplic. Celá trasa vedla přes území Itálie, Rakouska, Německa a Česka a měřila 652 km. Účastník s doprovodným vozem se musel vypořádat s náročnými výškovými převýšeními a protivětry, což mu zabralo celých 33,5 hodin non-stop jízdy.

Celý projekt Payer Ultra Projectu si zaslouží obdiv a uznání, neboť byl nejen fyzicky extrémní, ale také reprezentoval oslavu pohybu, přátelství a odvahy. Navíc nebyl jen o vyšlapování vysokohorských stezek nebo cyklistických tras, ale také o odkazu významného člověka, který zanechal stopu v historii polárních expedic a alpského horolezectví.

Danda Polman

Celkem Dan za čtyři dny ušel a nachodil 1200 km s převýšením 24 000 m. Celá akce byla však nejen o fyzických výkonech, ale také o sbírání prostředků na podporu dvou nemocných dětí a dvou organizací starajících se o nemocné či hendikepované. Projekt Payer Ultra byl nejen sportovní výzvou, ale také akcí s velkým srdcem.

Je nám ctí, že jsme mohli být také součástí a celou akci podpořit.