Jak motivovat děti během návratu do školních lavic?

Začátek nového školního roku bývá pro děti obvykle náročný. Přinášíme vám pár triků, které dětem pomohou rychleji si zvyknout na jejich nový denní režim.

Ať už chceme nebo ne, další prázdniny jsou za námi a děti se opět vydávají za dalším školním dobrodružstvím. I když najdeme spoustu dětí, které se do školy těší, zřejmě stále bude převažovat skupina školáků, která tento názor nesdílí. Můžeme jim v tomto případě nějak pomoci? Ano, můžeme!

1. Stěhujte, malujte, pořizujte!

Školní povinnosti se automaticky pojí i s dětským pokojem, ve kterém se žák musí učit, psát úkoly, špatně usínat při představě zítřejšího testu a podobně. Jednou z velmi účinných forem, jak příjemným a nenásilným způsobem ovlivnit podvědomí školáka je právě výrazná změna pokoje.

A stačí docela málo! Přestěhujte například nábytek nebo se dítěte zeptejte, jaká barva pokoje by se mu líbila a pokoj vymalujte ve vybrané barvě. Snažte se pokojíček co nejvíce zútulnit a zpříjemnit.

Nezapomeňte, že pro školáka je jedna z nejhorších věcí vstávání. Zaměřte se například na nový, vtipný budík, který si s úsměvem na rtech připraví k rannímu vstávání. Nebo pořiďte svému školáčkovi novou matraci s "cool" potahem, která mu zajistí kvalitní spánek a ráno se bude budit odpočatý a připravený čelit nástrahám školní lavice. A co teprve ten báječný pocit, kdy dítě neulehne jen na novou matraci, ale i na nový polštář a přikryje se příjemnou přikrývkou?

2. Vzpomínejte a motivujte děti k výkonu!

Pořádně zapátrejte v paměti a pobavte své děti historkami o svých školních aktivitách z ročníku, ve kterém se právě nachází. Co zábavného jste si vyzkoušeli? Co užitečného jste se naučili? Kam jste jeli na školní výlet? A podobně.

Tušíte správně, že historkami děti při nejlepším zaujmete, pobavíte či odlehčíte situaci. Jak je ale správně motivovat, aby dosáhly co nejlepších výsledků? Zeptejte se dětí, co by si přály. Pokud jste schopni jejich přání zajistit, domluvte se společně na odměně při dosažení požadovaného výsledku na konci pololetí. V případě, že není možné jejich přání realizovat, vymyslete společně možnou alternativu anebo zapojte fantazii.

3. Podpořte jejich zájmy!

Co je pro vaše děti ve škole nejzábavnější? Děti, co mají tvůrčí povahu, si zřejmě oblíbily výtvarnou výchovu. Co takhle jim navrhnout nějaký umělecký kroužek? Například kurz kreslení, keramiky.

Oblíbily si vaše děti tělocvik? V tomto případě se nabízí aktivní kroužky aerobic, taneční kurzy, bojové umění.

Děti milující zeměpis či dějepis mohou ocenit společné rodinné víkendy strávené poznáváním nových míst či památek naší vlasti. A pokud byste si delší cestování chtěli zpříjemnit, vyzkoušejte například náš cestovní polštářek, který se stane vašim skvělým společníkem na cestách.

A pokud ani jedno z našich doporučení dětem školní rok nezpříjemní či nemotivuje k lepším výsledkům, zkuste zavzpomínat, co fungovalo na vás.

Pokud u dětí sledujete závažnější problémy, se kterými si sami nevíte rady, nebojte se obrátit na pomoc odborníků.