Jak spát v těhotenství? Hodně, na boku a se spoustou polštářů

Nepohodlí spojené s velkým břichem, kopání miminka a častější potřeba chodit na záchod. Nejen tyto momenty znají všechny nastávající maminky, které se každou noc snaží poskládat se co nejpohodlněji v posteli a dobře se vyspat. Poradíme, jak na kvalitní spánek, který je pro správný vývoj miminka tak důležitý.

Hodně nastávajících maminek řeší, jak si lehnout pohodlně a přitom neohrozit miminko. Pro takové máme dobrou zprávu - žádná poloha vaše děťátko neohrozí. Příroda vše zařídila tak, že až do konce 2. trimestru můžete spát v podstatě jak chcete.

Nejsou zakázané polohy, jen ty doporučené

Je jasné, že v devátém měsíci si na břicho nelehnete, i kdybyste chtěla. A je to dobře, protože čím větší miminko, tím méně je poloha na břiše vhodná. S malým bříškem ale na břiše klidně spát můžete - plod se přizpůsobí a nijak utlačovaný nebude.

Překvapivě nepohodlná, a od druhé poloviny těhotenství také nevhodná, je poloha na zádech. Břicho v ní tlačí na vaši spodní dutou žílu, čímž brání v návratu krve do srdce. Kvůli tomu se vám může udělat nevolno jako při poklesu tlaku a dokonce můžete ztratit vědomí.

Ideální je proto spánek v poloze na boku, zejména na levém. V této poloze může krev dobře cirkulovat jak k vašim ledvinám, tak k miminku.

3 tipy pro kvalitní spánek v těhotenství

1 Pořiďte si polštáře navíc. Mnoho maminek se shodne, že se jim nejlépe usíná na levém boku s jedním polštářem pod kolenem a druhým pod břichem. Vyzkoušejte proto praktický podkoleník.

2 Zdřímněte si během dne. Těhotné by měly spát více než 8 hodin denně a ideálně hodinu přes den. Nebraňte se proto šlofíčku.

3 Nastavte si pevný řád. Pravidelný režim je v těhotenství snad ještě důležitější než kdy jindy. Zahrňte do něj i večerní odpočinkový rituál s hrníčkem čaje z bylinek, které vám pomohou usnout.

4 Nezapomeňte na kvalitní matraci. K pořádnému spánku patří pořádná matrace. V období těhotenství doporučujeme zejména pěnové matrace, které mají vysokou elasticitu. Nevadí tedy ani to, když přiberete a následně zhubnete pár kilo.