Jak věk ovlivňuje výběr matrace

Vybrat správnou matraci není jen tak. Existuje spousta faktorů, která ovlivňuje vhodnost matrace. Můžeme se na ně dívat z různých hledisek:

  • tělesné stránky (matrace XXL, extrémně vzdušné matrace pro nadměrně potivé, matrace s prodlouženou délkou);
  • životního období (těhotenství, dlouhodobá nemoc, zdravotní problémy);
  • převažujících aktivit spáče (sportovec, těžce manuálně pracující)

a v neposlední řadě také věku. V dospělosti je možné vybrat si matraci podle vlastního přání, ale než se tak stane, je potřeba dbát na správnou oporu vyvíjející se páteře a vybrat k tomu vhodnou matraci.

tara-raye-fiWshslUTFw-unsplash

Lidský život z pohledu výběru matrace

Miminko

Když se narodí nový človíček, potřebuje nejenom spoustu péče, lásky a něhy, ale také bezpečnou postýlku s kvalitní matrací. Vybírejte spíše tužší matraci (kvůli dostatečné podpoře páteře) a prodyšnou (je nutné zajistit odvod vlhkosti – pot, sliny, moč). Pro maximální hygienu je dobré zvolit snímatelný a pratelný potah. Z naší nabídky vám do dětské postýlky doporučujeme matraci Vojta.

tara-raye-fiWshslUTFw-unsplash

Teenager

Ani se nenadějeme a malé roztomilé miminko nám dospěje do puberty. I v tomto období je nezbytná správná matrace, protože lidská páteř roste až do 15-18 let. Optimální je spíše tvrdší ložná plocha. Anatomické zónování zatím nemá třeba řešit - většina dětí se pořád točí a mění polohu spánku, takže by stejně bylo zbytečné. Velmi oblíbenou matrací je Dáša Tropico

Dospělý

Když už jsme dospělí, máme na výběr obrovské množství matrací. Můžeme si vybrat podle tělesných parametrů (váha, výška), tuhosti, prostoru, který máme k dispozici a často i finanční částky, kterou jsme ochotni do matrace věnovat. Dále se nabízí matrace speciálně vyvinuté pro maximální odvod vyhkosti, přizpůsobivosti tělu, apod. Pro partnery jsou do manželské postele ideální volbou partnerské matrace. Požadavky na matraci se samozřejmě mohou s věkem měnit, proto není nic neobvyklého, když budeme svou matraci měnit po 7-8 letech (hygienická životnost matrace je dokonce jen 5 let!).

tara-raye-fiWshslUTFw-unsplash

Senioři

S rostoucím věkem se liší i požadavky na matraci. Přibývá zdravotních problémů a komplikací s pohybovým aparátem, jimž dokážou některé matrace částečně ulevit. Senioři často volí zdravotní matrace s vyšší výškou, která usnadňuje vstávání, s anatomickými zónami, speciálním systémem Airforce pro lepší odvod vlhkosti či matrace s masážní profilací pro lepší prokrvení pokožky. Pro dlouhodobě ležící jsou vhodné antidekubitní matrace, jež zamezují vzniku nebezpečných proleženin.