Jak vybrat správnou postel? Máme pro vás 3 tipy, na co se zaměřit při jejím nákupu

Postel je dominanta ložnice. Trávíme v ní několik hodin každý den. Vyplatí se do ní proto investovat, abychom se pohodlně vyspali a nezačínali nový den bez energie. Jak ale správné lůžko vybrat? Poradíme vám, co vzít při nákupu nové postele v potaz.

1) Základem je správný rozměr

Nosit malé oblečení je nepohodlné. Stejné je to i se spaním v posteli s nevyhovujícími rozměry. Lůžko proto kupujte vždy minimálně o 25 centimetrů delší, než je vaše výška. Získáte tak prostor pro dostatečně dlouhou matraci.

Pokud vybíráte postel pro dítě, poohlédněte se po lůžku s prodloužitelnou délkou. Jednoduše ho nastavíte podle toho, jak váš potomek poroste. Ušetříte tak za nákup nového nábytku.

Šířka matrace pro pohodlný spánek by měla být minimálně 90 centimetrů. Postel s užšími rozměry proto raději vyřaďte z hledáčku. Ideální výška postele i s matrací je pak 45 až 55 centimetrů. Starším lidem odborníci doporučují postele vyšší, protože se jim z nich bude lépe vstávat.

2) Masivní konstrukce může překážet

Rám postele má nejen ozdobnou, ale i praktickou funkci. Čelo u hlavy vás například chrání před průvanem a pohodlně se o něj opřete. Čelo v nohách postele naopak důležité není a často i překáží. Praktické ale u dětských postýlek, kde se hodí přikoupit i bočnice.

Pokud jste méně šikovní, vybírejte postel se širšími nohami nebo plnou spodní částí. O tenké nohy totiž snadno zakopnete a při nárazu si můžete zlomit prsty.

3) Kvalitní matrace podpoří dobrý spánek

Pečlivě vybranou postelí to ale nekončí. Stejně důležitá je i kvalitní matrace. Její výběr ovlivňuje hned několik pravidel. Kromě rozměrů se zaměřte třeba na tuhost. Stejně jako u výšky matrace platí, že čím více kilo máte, tím tužší matraci potřebujete.

Vybrat si můžete z různých materiálů. Trendem jsou matrace ze studené pěny, které přizpůsobují svou tuhost a tvar podle vstřebaného tepla, takže dokonale okopírují tvar vašeho těla.

Alergici zase ocení matrace z latexu, které odolají plísním a bakteriím. Zároveň mají výborné ortopedické vlastnosti.

Výběr vhodné postele a matrace má jedno společné – vyplatí se vyzkoušet si je na vlastní kůži. Třeba u jednoho z našich prodejců.