Jak zatočit s bolestí zad během těhotenství?

Tělo maminek v průběhu těhotenství prochází nejrůznějšími změnami. Způsobuje je nejen růst miminka, ale také rostoucí prsa a hormony, jež tělo v průběhu těhotenství produkuje. Kvůli fyziologickým změnám se těžiště těla posunuje více dopředu, což můžeme přirovnat k chůzi s prohnutými zády, která při dlouhodobějším trvání rozhodně příjemná není. Jak zádům nejlépe ulevit?

Všímejte si postoje svého těla

Během dne se zaměřte na to, jak stojíte, ale také jak sedíte. Pasivní posed se shrbenými rameny poupravte do sedu s vyrovnanými zády a rameny. Počítejte také s tím, že si během těhotenství neposedíte s nohou přes nohu, což rovněž způsobuje bolesti zad. Pokud budete během dne déle postávat, stůjte na plných chodidlech s podsazeným zadečkem. Nezapomeňte uvolnit ramena a hlavu noste hrdě vzhůru, bude z vás přeci máma!


Naučte se relaxovat

Celé vaše tělo dostává během těhotenství hodně zabrat, takže si zaslouží pravidelné chvilky odpočinku a relaxace. Mezi oblíbené polohy se řadí ta vleže na boku s pokrčenýma nohama vypodloženýma polštářkem mezi koleny. Pokud preferujete ležení na zádech, dejte si pod hlavu polštářek a bříško zespodu vypodložte bederníkem z paměťové pěny.

Chraňte se od bolesti prevencí

Bolestem zad, ale také křečovým žílám nebo nadměrné únavě můžete úspěšně předcházet. Stačí, když si během sezení dáte nohy do zvýšené polohy, ideálně je natáhněte na židli nebo podnožku. Vleže nohy opřete o stěnu. V těhotenství byste měla spát na matraci z paměťové pěny, která se optimálně přizpůsobí vašemu tělu.

Nezapomeňte se hýbat. Pro těhotné je nejlepší chůze. Takže vyrazte na procházku do přírody nebo omrknout dětské obchůdky. Denně byste měla nachodit 10 000 kroků, které vás budou udržovat v kondici. Kromě chůze můžete začít navštěvovat cvičení pro těhotné nebo těhotenskou jógu. Pod profesionálním dohledem se nemusíte ničeho obávat.

Nestyďte se používat různé kompenzační pomůcky. Při velkém bříšku se značné oblibě těší těhotenský pás. Důležitou roli hraje i vhodně zvolená obuv, která může ovlivnit nejen samotná chodidla, ale také stav vaší páteře. Kojicím polštářem vypodložíte kteroukoliv část těla a po narození miminka vám bude užitečným pomocníkem při kojení.