Jen do vázy jich je škoda. Tyhle bylinky využijete v ložnici, kuchyni i domácí lékárně

Krásně vypadají, voní a navíc pomáhají. Řeč je o čtyřech bylinkách, kterých jsou v létě plné louky i zahrady. Vypravte se na ně a inspirujte se tipy na jejich zpracování.

Každý ví, že bylinkové čaje zaručují rychlé usnutí a kvalitní spánek. Věděli jste ale, že když hodíte hrst správných bylinek do olivového oleje, získáte výborný lék na spáleniny?

Výroba bylinného oleje totiž není nikterak složitá. Chcete-li si připravit větší zásobu, potřebujete litr za studena lisovaného oleje a velkou hrst sušených bylin. Nádobu s naloženými bylinkami nechte 2-3 týdny na slunci a poté sceďte. Rychlejší variantou je naložení čerstvých bylinek do oleje alespoň na 2 dny.

Provoňte si byt i prádlo levandulí

Omamně vonící fialová rostlinka je naší letní favoritkou. Sušená vypadá skvěle ve váze a pár větviček v prádelníku se postará o to, že se vašemu prádlu vyhnou moli.

Levandulová vůně navíc působí relaxačně a chcete-li její uklidňující účinek posílit, popíjejte levandulový čaj. Bude se vám po něm skvěle spát, a zároveň zklidní žaludek a zmírní potíže provázející klimakterium. Jestli nemáte v létě na horký čaj ani pomyšlení, vyzkoušejte levandulovou limonádu.

Kromě lepšího spánku vám levandule pomůže i s léčbou plísní, problematické pleti či hmyzích bodnutí. Látky v ní obsažené totiž mají dezinfekční účinky a zabraňují množení škodlivých mikroorganismů. Vyrobte si proto vlastní levandulový olej a potírejte jím zasažená místa.

S třezalkou pozor na sluníčko

Třezalce tečkované se říká přírodní antidepresivum a na deprese, stresy a úzkosti zabírá skutečně spolehlivě. Dokonce natolik, že by se jí měli vyhnout lidé užívající antidepresiva - ovlivňuje totiž jejich účinnost. Stejně tak není třezalka vhodná pro těhotné a kojící ženy a každý, kdo ji užívá, by měl pobývat co nejméně na sluníčku.

Nasušte si proto dostatečnou zásobu na zimu, kdy je na užívání třezalky ideální doba. Přes léto pak využijete hlavně třezalkový olej. Zmírňuje svědění a je proto skvělý na popáleniny a hmyzí štípance.

Listy meduňky vás zbaví bolesti hlavy

Stálice mezi bylinkami s uklidňujícím účinkem obsahuje silici, která působí blahodárně při úzkostných stavech. Zklidní i rozhozené zažívání a snižuje tlak. Trápí-li vás bolest hlavy, stačí namočit pár lístků a přiložit je na spánky. Stejný postup použijte i v případě menších popálenin. Stejně jako levanduli, i meduňku využijete při přípravě osvěžujících limonád a ledových čajů. Pokud obě bylinky zkombinujete ještě s mátou, která má chladivé účinky, získáte ideální drink pro horké letní dny.

Heřmánek patří do hrníčku i vany

Čtvrtým letním zázrakem je heřmánek. Kromě zklidňujících účinků se čaj z této bylinky vyznačuje i dezinfekčními a protizánětlivými. Při jeho popíjení navíc prospějete i svým dásním. Heřmánkový odvar ale nemusíte jen pít. Když jím budete oplachovat rány, budou se rychleji hojit a drobné popáleniny nebudou tolik pálit. Spálíte-li se na sluníčku, napusťte si vanu, do které přidáte heřmánkové květy a uvidíte, že se vám uleví.