Jezte, pijte a spěte zdravě, ať je vám 20+, 30+ nebo 40+

Vaše tělo potřebuje v každém věku něco trochu jiného. Víme, co to je a dnes se o to s vámi podělíme. Můžete tak být stále zdravá a fit.

Ve dvaceti

Studujete, chodíte na brigády a divoké večírky jsou u vás na denním pořádku. Velmi pravděpodobně nemáte pravidelný režim a nejíte příliš zdravě. Vaše tělo to zatím vydrží, ale čím dříve získáte správné návyky, tím lépe.

  • Jezte stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny. Zejména tučné ryby vám pomohou skvěle zvládat náročný životní styl.
  • Pijte dostatek čisté vody a nepřehánějte to s kofeinem, teinem a alkoholem. Na těchto látkách si snadno vypěstujete závislost, které se později budete jen těžko zbavovat.
  • Spěte pokud možno pravidelně a vždy choďte spát odlíčená. Nedostatek spánku způsobuje stárnutí pleti.

Ve třiceti

Pracujete, máte rodinu a věnujete se volnočasovým aktivitám. Zatímco ve dvaceti jste pravidelný rozvrh neměla, teď ho máte, ale abyste všechno stíhala, musel by mít den alespoň 30 hodin. Často jste ve stresu a kvůli nedostatku času ignorujete nemoci a bolesti.

  • Jezte potraviny, které jsou plné železa. Pomáhá organismu bojovat se stresem. Do jídelníčku zařaďte i plodiny plné antioxidantů. Snažíte se o miminko? Přidejte i kyselinu listovou.
  • Pijte hlavně čistou vodu a pokud potřebujete povzbudit, dopřejte si kvalitní zelený čaj. Je stejně účinný jako káva, má ale daleko méně nežádoucích účinků.
  • Spěte alespoň 7-8 hodin denně, jinak nebudete mít dostatek sil na plnění denních povinností. Kruhy pod očima a povadlá pleť vám na náladě také nepřidají. Pokud vás bolí záda, neodkládejte nákup kvalitní matrace s ortopedickými vlastnostmi.

Ve čtyřiceti

Děti už jsou trochu větší, možná ale začíná starost o stárnoucí rodiče. Navíc se vám začíná zpomalovat metabolismus a měla byste více pečovat o své zdraví. Začněte chodit na kurzy jógy nebo se věnujte nordic walkingu.

  • Jezte dostatek vlákniny a zvyšte příjem draslíku a vápníku. Naopak si dávejte pozor na cukr, a to nejen kvůli přibírání, ale především kvůli zvýšenému riziku rozvoje cukrovky.
  • Dodržujte pitný režim a občas si bez výčitek dopřejte sklenici červeného vína. V přiměřeném množství funguje jako prevence kardiovaskulárních chorob, cukrovky a navíc je plné antioxidantů.
  • Spěte na matraci, ze které ráno nevstáváte rozlámaná a bez energie. Taková matrace je prodyšná a poskytuje vaší páteři oporu po celé její délce.