Konečně známe ideální délku spánku

To už slyšel asi každý. Každý člověk potřebuje alespoň osm hodin spánku denně. Ale kolik takových znáte? A co třeba Petr, kterému stačí jen čtyři hodiny, a je fit? Objevila se nová studie, která říká, jak to s délkou spánku vlastně je. A my ji za vás přečetli.

Magické spánkové číslo je 7,7 hodin

V časopise Sleep vyšla odborná studie finských autorů, které se zúčastnilo 1 885 mužů a 1 875 žen. Každý z nich vyplnil údaje o svém spánku, o jeho kvalitě i kvantitě. Výzkumníci si dále opatřili data o tom, kolikrát účastníci nepřišli do práce kvůli nemoci.

A jaké byly výsledky?

  • ženy, které byly v průběhu roku nejméně nemocné, spaly v průměru 7,6 hodin
  • nejméně marodící muži pak o 0,2 hodiny déle, tedy 7,8 hodin
  • muži z této skupiny prostonali v průměru pouze šest dní ročně, ženy asi sedm a půl dne

Výsledky tohoto výzkumu odpovídají trendu, kdy se průměrná doba spánku pomalu zkracuje, roste však jeho kvalita, díky které je sedmihodinový spánek stejně vydatný, jako dříve býval osmihodinový.

Stejně důležitá jako délka spánku je i jeho kvalita

Už se vám stalo, že jste spali i více než deset hodin, ale ráno jste se probudili bez energie a celí rozlámaní? A nebylo to náhodou ve špatném hotelu nebo na návštěvě u příbuzných, kde jste spali na pohovce?

Pro vydatný spánek je důležitá správná postel, jak její rošt, tak i matrace. Vaše tělo se v noci potřebuje úplně uvolnit, a to se mu na proleželé matraci, která neposkytuje rovnoměrnou oporu, nikdy nepodaří!

Když si nemůžete dopřát dostatečně dlouhý spánek, dopřejte si alespoň spánek kvalitní! Pořiďte si kvalitní moderní matraci a anatomický polštář, oboje nejlépe z přizpůsobivé líné pěny.