Matrace je základem kvalitního spánku. Poradíme vám, jak ji vybrat

Unavení a s bolestmi po celém těle. Tak vstupuje do nového dne spousta Čechů. Na vině je nekvalitní matrace, kvůli které ve spánku nenačerpali tolik sil, kolik měli. Jestli je to i váš případ, je nejvyšší čas pořídit si domů novou matraci.

Při výběru ale nepospíchejte. Na matraci totiž strávíte v průměru třetinu dne. Vyplatí se proto její nákup dobře promyslet.

Matraci vybírejte i podle podkladu

Ze všeho nejdřív se zaměřte na podklad, na který matraci položíte. Mezi základní možnosti patří:

  • Pevná deska, která neumožňuje matracím dostatečně dýchat. V případě tohoto podkladu volte pružinové matrace.
  • Laťkový rošt, který je dobře prodyšný, nicméně matraci méně chrání. Volte proto odolnější matrace.
  • Lamelový rošt, který se hodí pro většinu typů matrací. Je skvěle prodyšný a zvyšuje životnost matrace.

Speciální je pak polohovatelná podložka, která kombinuje výhody lamelového a pevného podkladu. Užijete si tak maximální pohodlí a relaxaci. Proto na tento typ podložky volte prémiové matrace.

Latex se hodí pro alergiky

Při nákupu myslete hlavně na své zdraví. Pokud vás trápí alergie, rozhodně sáhněte po latexových matracích. Kromě toho, že odstraní vaše potíže s alergií, nabízí i dobré ortopedické vlastnosti.

Jestli máte problémy se zády, vybírejte matraci ze studené pěny. Ta totiž svou tuhost a tvar přizpůsobuje podle vstřebaného tepla, takže dokonale okopíruje křivky vašeho těla. Ať už tedy spíte na boku nebo na zádech, vždy se ráno probudíte odpočatí.

Zdravotní matrace zabrání vzniku proleženin

Speciální kategorií jsou zdravotní matrace. Ty podléhají speciálním požadavkům předepsaným státem, aby je mohly používat i nemocnice. Můžete se proto spolehnout, že jsou vysoce kvalitní.

Hodí se zejména pro starší osoby nebo ty, kteří tráví v posteli delší dobu. Díky použitým materiálům a technologiím totiž zabraňují vzniku proleženin. Kromě toho mají také výborné hygienické vlastnosti.

Rozhodují i tělesné proporce

Při nákupu myslete i na stavbu svého těla. Pokud máte pár kilo navíc, sáhněte po tužších matracích, které vydrží větší zátěž. Neproležíte je tak rychle, takže vám budou sloužit déle.

Před pořízením matrace si ji zajděte vyzkoušet. Jen tak zjistíte, jestli vám opravdu vyhovuje. Naši prodejci vám také rádi poradí, pokud při výběru ještě tápete.