Naučme se spát

Kolikrát jsme již slyšeli větu "nemám čas jít spát," nebo jsme ji sami řekli? Natahujeme den po dni a běžíme neustálý závod s časem.

Dnešní hektická doba nepřeje „promarněnému času“. Rychlé životní tempo nás neustále nutí honit se za něčím, a pokud tento styl přijmeme, snadno se ocitneme v bludném kruhu. Nejjednodušeji se ubírá tam, kde to nic nestojí - z volného času. A když je den plný ještě stále se dá ubírat z hodin určených k spánku. Kolikrát jsme již slyšeli větu "nemám čas jít spát," nebo jsme ji sami řekli? Natahujeme den po dni a běžíme neustálý závod s časem.

notebook postel

Spánek ovlivňuje naše tělo

V duchu si říkáme, že spánkový deficit doženeme příští den, o víkendu nebo o dovolené. Podceňujeme význam spánku a zapomínáme, že to není dar navíc ani luxus, ale biologická nutnost. Naše mozky a těla stále řídí ty samé biologické funkce a potřeby. A spánek hraje obrovskou roli v tom, aby naše tělo mohlo správně fungovat. Ve skutečnosti až tak velikou, že pokud tělu zcela odepřeme spánek, tak zemřeme. Pět fází spánku má svůj důvod a dohromady umožňují naší tělesné schránce správnou regeneraci. Ovlivňují každičkou část lidského těla – mozek, nervový a imunitní systém, hormony, emoce, vnitřní orgány atd. Chceme-li být silní a zdraví, žít déle, mít svěží mozek a dobrou paměť, pozitivní a vyrovnané emoce, pak si musíme uvědomit sílu a důležitost spánku. Nesmíme na něj nahlížet jako na promarněný čas, ale musíme si z něj udělat spojence. A pokud jsme se dostali již za tu pomyslnou hranici, že si se spánkem prostě nerozumíme, tak je to nutné začít zkoušet od počátku. Prostě a jednoduše se musíme znovu naučit spát.

spanek

Zvolte správné prostředí

V mozku existují tři nebo čtyři oblasti, které regulují spánek. Zatímco bdělost jich má na starosti dvakrát tolik. K tomu abychom se dobře vyspali, musí mozek vypnout kontrolu bdělosti a zapnout kontrolu spánku. Pokud netrpíme závažnější psychickou nebo fyzickou nemocí a spánek přesto nepřichází, jak si přejeme, zkusme se zaměřit na základní pravidla, doporučovaná obecně k navození zdravého spánku. Můžeme začít prostředím ložnice. Měla by být čistá, větraná, suchá s teplotou mezi 18 až 22 stupňů. Zvolme uklidňující barvy stěn, nábytku nebo ložního prádla (modrá, zelená, fialová). Prádlo, ve kterém spíme, by mělo být pohodlné, ušité z přírodních materiálů, jako je bavlna, len či hedvábí, a určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci. Pokud někomu vadí absolutní ticho, může si k usínání pustit relaxační hudbu zvuků přírody. Pokud naopak někomu vadí jakýkoliv zvuk, může použít sluchátka. Zvolme si dostatečně širokou postel a matrace měňme nejméně každých 8 let. Pohyb během spánku, tělesné tekutiny a přirozené prostředí ložnice, které nemáme čas dokonale uklízet každý den, zanechají svoje přirozené stopy po této lhůtě na sebedokonalejších matracích. Při zařizovaní prostoru ložnice můžeme použít starověké čínské umění Feng Shui, které dává návod na vytvoření harmonického prostředí vhodného ke spaní.

loznice

Vytvořte si rituál

Existuje rovněž mnoho cvičení a technik, které nám pomůžou se fyzicky připravit ke spánku. Patří sem strečink, jóga, dechová cvičení, akupresura, či masážní techniky, které si můžeme vyzkoušet sami nebo se o ně podělit s partnerem. Pomůžou i koupele nohou střídavě v teplé a studené vodě nebo teplé froté ponožky s uvolněným okrajem. K psychické přípravě patřily v minulosti modlitby. Postačí, když si vytvoříme vlastní "usínavý" rituál – počítání oveček, chvilkovou četbu knihy, poslech relaxační hudby... Stojí za to si osvojit některou z technik k odbourávání hněvu. Problémy do postele nepatří. Naučme se říkat Ne, pokud se nám do něčeho nechce. Nebudeme muset před usnutím myslet na to, co nás obtěžuje. Ležíme-li v posteli a snažíme-li se usnout déle než 30 minut, raději vstaňme a začněme vykonávat jakoukoliv činnost, která nás "k smrti" nudí. Po několika desítkách minut se dostaví ospalost, během které můžeme normálně usnout.

Strava a její vliv na spánek

Nesahejme po lécích jako po prvním řešení. Zkusme něco, co používaly naše babičky – příroda nabízí množství bylin, které podporují usínání – jako meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, kozlík lékařský, chmel otáčivý, mučenka pletní. Čaje jsou volně v prodeji. I aromaterapie nabízí příjemnou relaxaci. Uvolňující a uklidňující účinky napomáhající dobrému spaní mají oleje či esence obsahující extrakt z meduňky, levandule, grapefruitu, vodního melounu, majoránky či třeba ze santalového dřeva. Před spaním si můžeme dopřát horkou koupel s olejem z levandule, pomeranče či heřmánku, která tělo i duši příjemně uvolní a napomůže snadnému usínání.

medunka

Příčinou špatného usínání a neklidného spánku bývají často stresové situace, které vyčerpávají lidský organizmus. Tělu můžou chybět vitamíny a minerály. Zde hrají zásadní roli vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E, minerální látky jako selen, hořčík, vápník a kyselina listová.

Strava významným způsobem ovlivňuje naše myšlení, cítění i spánek. Obecně platí, že mléčné výrobky podněcují tvorbu melatoninu, který zvyšuje kvalitu spánku. Usínání rovněž překáží příliš mohutná a kořeněná večerní jídla, alkohol a nápoje či pochutiny obsahující kofein a jiné stimulanty.

Naučit se spát může významně zvýšit kvalitu života a zdraví. Pokud ovšem poruchy spánku přetrvávají je nutno vždy navštívit lékaře. Je nezbytné totiž vyloučit jiná onemocnění, jež vedou k nespavosti.

Kvalitní matrace podporuje kvalitu spánku - podívejte se na matrace, které nabízíme.