Od zdravotních problémů vám dokáže pomoci i správná spánková poloha

To, v jaké poloze spíme, výrazně ovlivňuje naše zdraví. Už jste jistě mnohokrát četli, že nejlepší je spát na zádech, případně na boku a ležení na břiše byste se měli pro jistotu úplně vyhnout. Dnes se na spánkové polohy podíváme z jiného úhlu. Stále půjde o zdraví, tentokrát si ale řekneme, jak vám dokáže vhodně zvolená spánková poloha ulevit od některých zdravotních problémů.

Potýkáme-li se s nepříjemnými zdravotními komplikacemi, měli bychom v prvé řadě zaměřit svou pozornost na to, jak spíte. Nesmíme totiž zapomínat na to, že je spánek nejdůležitější součástí každodenní regenerace těla i mysli. Pozornost často věnujeme pouze tomu, jak dlouho a kvalitně spíme, na čem spíme nebo zda nebojujeme s nějakou spánkovou poruchou.

Podceňujeme ale vliv polohy, ve které usínáme a trávíme nejdelší část noci. I ta totiž dokáže ovlivnit mnohé zdravotní aspekty života. Podívejme se nyní na 10 názorných příkladů.

Vysoký krevní tlak

Trpíte-li na problémy s vysokým tlakem, snažte se spát na břiše, pomáhá to. Aspoň to tvrdí výzkum vypracovaný Univerzitou Ehine.

Pálení žáhy

Výrazně zmírnit projevy této nepříjemné nemoci umožňuje spaní na levém boku. Opačný bok projevy naopak zhoršuje.

Problémy s trávením

Žaludek se nachází na levé straně břišní dutiny. Trápí-li vás problémy se zažíváním, ulehejte na levý bok, gravitace vám pomůže s procesem trávení. Ideální samozřejmě bude, když nebudete chodit spát s plným žaludkem.

Bolest při menstruaci

Potřebujete-li potlačit bolestivé příznaky PMS (premenstruačního syndromu), lehněte si na záda a umístěte si na spaní pod kolena polštář.

Bolest krku

Spíte-li na anatomicky tvarovaném polštáři, tento problém byste už mít neměli. V opačném případě spěte na zádech a za krk si srolujte malý ručník.

Bolest zad

Za bolest zad může často postel a matrace, na které spíte. Trochu si pomůžete tím, že budete usínat na zádech s podloženými koleny a bedry. Použijte srolované ručníky, pod bedra můžete položit i speciální polštář zvaný bederník.

Bolest hlavy

Potýkáte se s častými bolestmi hlavy. Zkuste spát na zádech a obložte si hlavu polštáři, abyste ji nemohli otáčet ze strany na stranu.

Bolest ramen

Bolí-li vás rameno, není nic jednoduššího než mu ulevit spaním na druhé straně, té, která vás nebolí. Pomoci může i přitisknutí jednoho polštáře k hrudníku a sevření druhého mezi koleny.

Chrápání a syndrom spánkové apnoe

Projevy těchto problémů výrazně zhoršuje spaní na zádech. Chcete-li je omezit, spěte raději na břiše.

Alzheimerova choroba

Pokud již nemocí trpíte, spánková poloha vás ji nezbaví. Preventivně ale působí spaní na pravém boku, které zpomaluje srdeční tep a zbavuje mozek odpadních látek.