Plané jarní bylinky jsou všeléky, které najdou své místo v každé kuchyni

Chodíte na jaře rádi do přírody? Vezměte si s sebou proutěný košík a porozhlédněte se po bylinkách, které byste na jaře neměli vynechat ze svého jídelníčku. Řeč je o tak nenápadných rostlinách, jako jsou pampelišky, kopřivy nebo sedmikrásky. Zjistěte, jaký na vás mají vliv a jak je vhodně zpracovat.

Kopřiva vyčistí organismus


Kopřivu najdete téměř všude, roste jako plevel a je velmi oblíbenou součástí jarní očisty organismu. Pomáhá s revmatem, proti otokům, při zánětech močových cest, čistí krev a skvěle působí na kožní problémy, zastavuje krvácení a maminky jistě potěší zpráva, že podporuje tvorbu mateřského mléka.

Čerstvé listy kopřivy můžete zpracovat mnoha způsoby. Určitě z nich uvařte výborný čaj, v kuchyni je přidejte do omelety, polévky nebo špenátu. Jestli máte více času, pusťte se do výroby sirupu, který oceníte při problémech s trávením.

  • TIP: Listy kopřivy si zamrazte i usušte. Jejich léčivé účinky tak budete moci čerpat třeba i na podzim.

Pampeliška harmonizuje metabolismus


Při toulkách přírodou určitě nevynechejte žlutě rozkvetlou louku. Na pohled obyčejná rostlina, kterou zahrádkáři považují za obtížný plevel, vás překvapí svou léčivou všestranností. Pozitivně ovlivňuje činnost jater, ledvin, slinivky i trávení, snižuje krevní tlak a podporuje krvetvorbu, výrazně posiluje metabolismus a pomáhá s detoxikací těla i hubnutím.

Co byste si z pampelišek měli přinést domů? Všechno!

  • Z květů můžete připravit med, resp. sirup – výborné pomocníky v boji s nachlazením.
  • Listy můžete zamíchat do salátu nebo jet tak naložit na chleba s máslem.
  • Z kořene můžete připravit tinkturu nebo hořkou „pampeliškovou mouku“

Sedmikráska tlumí nachlazení


Květy sedmikrásky považují lidé za všelék už od nepaměti. Účinné látky sedmikrásek pomáhají při detoxikaci, stimulují funkci jater a žlučníku, působí močopudně, bojují s nachlazením, kašlem, zahleněním a nechutenstvím. Zevně pomáhají s kožními problémy jako vyrážkami, záněty i akné.

Z květů sedmikrásek si uvařte čaj nebo svařte odvar, který využijete k obkladům na unavenou pleť. Nebojte se ani jejich využití v kuchyni – u přípravy salátů, těstovin i míchaných vajíček se meze nekladou. Jsou krásnou ozdobou dortů či pudinků.

  • TIP pro trpělivé sběrače: Z 500 sedmikráskových květů si připravte sirup, který oceníte při onemocnění dýchacích cest.

Medvědí česnek odstraní z těla škodliviny


Za medvědím česnekem jděte do lesa po čichu. Za příznivého počasí roste už od konce února do půlky května (potom začíná kvést a listy již nemají takovou sílu). Jistě oceníte jeho schopnost léčit běžná onemocnění jako nachlazení, chřipky, záněty horních cest dýchacích i angíny. Čistí střeva, žaludek, ledviny i krev a zbavuje tak tělo škodlivých látek.Urychluje hojení ran a zbaví vás i oparů.

Nasekané listy česneku můžete sypat na chleba s máslem, přidávat je jako koření do polévek, připravíte z nich špenát, nádivku nebo velmi oblíbené pesto.

  • POZOR:U sběru medvědího česneku si dejte pozor, ať si ho nespletete s jedovatými listy konvalinek.

Jestli nestihnete sběr jarních bylinek, nesmutněte. V létě jich roste také dost a navíc vám dokážou pomoci i s usínám a kvalitou spánku.