Pořiďte si správnou výbavu pro příjemný spánek v létě

Stává se vám v létě, že se celou noc jen převalujete na propoceném prostěradle a ani dokořán otevřená okna vám nepomáhají? Není divu, ideální teplota pro spánek je 18°C. Během tropických nocí však venkovní teplota nespadne ani pod 20°C. Přečtěte si, jak se v létě co nejlépe vyspat, jakou zvolit přikrývku a co vám může pomoci zchladit ložnici i postel.

Zvolte prodyšnou a lehkou přikrývku

Každý by měl mít dvě peřiny. Jednu pro zimní a druhou pro letní období. V zimě se vyplatí spát pod přikrývkou s vyšší hřejivostí, protože v ložnici nemusíte tolik topit. S příchodem jara ale zimní peřinu ukliďte a vyměňte ji za lehčí.

  • prodyšné přikrývky zajišťují cirkulaci vzduchu,
  • pot se může v průběhu noci odpařovat,
  • nemusíte se neustále odkrývat a přikrývat.

V létě každou noc vypotíte asi litr tekutin, někdy i dva. Část potu se odpaří, ale část musí absorbovat vaše matrace. Propocená matrace je ideální místo pro vznik plísní a rozmnožování roztočů.

Chraňte ji proto matracovým chráničem, který pot nepropustí a navíc ho snadno vyperete! Topper využije každý, ale zejména pro alergiky a lidi trpící nadměrným pocením by měl být samozřejmostí.

Jak ochladit ložnici v tropických nocích

Pro příjemnější spánek v létě existuje spoustu tipů a rad. Základem je ochlazení vašeho těla, postele nebo rovnou celé ložnice. Inspirujte se a možná zjistíte, že pohodlný spánek v létě není úplně nemožný!

  • dejte si na noční stolek mísu plnou ledu
  • pyžamo před spánkem trochu navlhčete a dejte do mrazáku
  • otevřete dveře a okna po celém bytě, aby vznikl průvan
  • oblečte si ponožky namočené ve studené vodě

Ideální řešením je samozřejmě klimatizace! Pokud ji doma máte, neměli byste to s ní však přehánět. Velké výkyvy teplot tělo nesnáší dobře. Na noc ji tedy nastavte na příjemných 20° C.