Potvrzeno! Alzheimer souvisí se špatným spánkem

Určitě víte, že zdravý spánek je důležitý pro zdraví a funguje jako prevence mnoha chorob. Dostatek kvalitního spánku vám pomůže zvýšit imunitu, a díky tomu předejít nemocem od rýmy až po rakovinu. Vědci nyní zjistili, že nedostatek spánku je jedna z příčin rozvoje Alzheimerovy choroby, která postihuje poměrně velké procento lidí v pokročilém věku.

Spánek se stane součástí léčby i prevence

Skupina vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley nedávno významně pokročila ve výzkumu příčin Alzheimerovy choroby, když zjistila, že rozvoj nemoci může souviset se spánkem. Vědci totiž přišli na to, že nemoc způsobuje přebytek škodlivého proteinu, který se eliminuje právě během kvalitního spánku.

  • Výzkumu se zúčastnilo 26 pacientů ve věku 65 až 81 let.
  • Lékaři snímali mozkovou aktivitu a měřili množství zmíněného proteinu.
  • Našli přesvědčivou souvislost mezi nekvalitním spánkem a zvýšeným množstvím této látky.

Vedoucí týmu vědců, neurolog Matthew Walker, studii okomentoval: „Kvalitní spánek pomáhá mozek očistit od toxických látek, které mohou poškozovat mozkové buňky. Tento objev znamená naději. Spánek se může stát součástí terapie proti ztrátám paměti u starších lidí i u těch, kteří už trpí demencí.“

Alzheimer ve stáří postihne každého dvacátého člověka

Alzheimerova choroba je chronické onemocnění nervového systému, které se obvykle projevuje až v pokročilém věku. Mezi jeho projevy patří především ztráta paměti, potíže s mluvením, dezorientace a poruchy chování.

Nemoc objevil a popsal lékař Alois Alzheimer v roce 1906. Z velké části se jedná o dědičnou nemoc, její vznik ale mohou ovlivnit i další faktory:

  • zranění hlavy,
  • deprese,
  • vysoký krevní tlak,
  • nadváha.

Dobrou zprávou je, že pokud si dopřejete dostatek kvalitního spánku, budete tím zároveň bojovat i proti dalším zdravotním problémům!