Spaní při vysokých teplotách

V ložnici by se podle odborníků měla teplota před spaním pohybovat v rozmezí 16–21 °C, ale samozřejmě záleží na každém jednotlivci. Pokud je v ložnici velké teplo, budete se častěji budit, naopak při nižších teplotách se lépe usíná a zlepšuje se i samotná úroveň hlubokého spánku. Jak tedy teplotu v ložnici během tropických nocí snížit?

Rozhodně nepomůže, pokud si před spaním dáte ledovou sprchu, půjdete spát v pyžamu z umělých materiálů a do postele si kromě partnera nastěhujete ještě pejska.

Povlečení dejte k ledu

Pokud máte dostatek prostoru v mrazáku, dejte povlečení do igelitového obalu a na pár minut jej dejte k ledu. V případě, že se vám celé povlečení do mrazáku nevejde, zchlaďte si alespoň povlak na polštář nebo prostěradlo, které položíte na matraci.

Sprchujte se pod vlažnou vodou

Sprchování je při parných dnech i nocích účinným způsobem, jak se ochladit. Nesprchujte se však pod ledovou vodou. Kvůli teplotnímu šoku se vaše tělo bude snažit teplotní nerovnováhu rychle vyrovnat, což povede k pocení. Je proto lepší teplotu vody udržovat někde mezi studenou a vlažnou.

 

Spěte sami, v přízemí a jedině v bavlně

Bavlna je jedním z nejoblíbenějších materiálů, které se v létě používají. Je prodyšná a navíc dobře saje pot. Peřinu a polštář tedy povlečte do bavlněného povlečení a na spaní zvolte pyžamo stejného materiálu.
Nejkomfortnějšího spánku dosáhnete, když budete spát v posteli sami. Je ovšem jasné, že z ní nevypoklonkujete svého partnera, ale alespoň v ní nenechte spát navíc pejska nebo děti. Zbytečně se budete vzájemně zahřívat. Také je lepší francouzskou deku vyměnit za peřinu pro jednotlivce.
Pokud je to možné, jděte si lehnout do přízemí, kde je pocitově mnohem chladněji než v patře. Teplo navíc stoupá nahoru, takže i proto jsou teploty pokojů v patře vyšší než v přízemí.

Tropico1_optimized

Zchlaďte své tělo

Kromě sprchy s odraženou vodou můžete své tělo ochladit i jinými způsoby. Láhev s vodou dejte na několik minut do mrazáku a poté si ji přikládejte na kolena, zápěstí a krk. Jedná se o místa, která mají na ochlazování těla nejvýraznější vliv. Rovněž se doporučuje udržovat nohy v chladu, proto je  nepřikrývejte peřinou.

Pusťte si větrák

Větrák rozproudí vzduch v místnosti, ale můžete pomocí něho vzduch také zvlhčit či ochladit. Vzduch nejlépe zvlhčíte, pokud přes větrák přehodíte mokrou utěrku. Pro ochlazení před ventilátor postavte nebo položte láhev se zmrzlou vodou. Láhev doporučujeme postavit do misky, aby se nepřevrhla a případná vylitá voda nezpůsobila elektrický zkrat. Nechte tropické teploty za oknem a užijte si kvalitní spánek v ložnici s příjemným klimatem.