Správná péče o matraci prodlouží její životnost o několik let

Co děláte pro to, aby vaše matrace vydržela jako nová a nehrozilo vám, že ji budete muset za pár let vyměnit? To, že na ní pravidelně vyměňujete prostěradlo a jednou za čas ji vysajete, nestačí. Začněte se v péči o matraci řídit následujícími tipy a zaručeně tak prodloužíte její životnost minimálně dvojnásobně.

Není životnost jako životnost


Každá matrace má svou životnost, mechanickou a hygienickou. Zatímco ta mechanická se pohybuje kolem deseti let, hygienická je často překročena kolem pátého roku. V té době je matrace plná roztočů, bakterií a špíny a je pro nás skoro zdravotně nebezpečnou.

Když se ale o matraci budete dobře starat a chránit ji před deformacemi a znečištěním, můžete její životnost prodloužit i o několik let. 

Jak prodloužit mechanickou životnost matrace? 

 

  • Matraci pravidelně otáčejte! A to všemi směry, zleva doprava i směrem od noh k hlavě.

    Matrace je každou noc nerovnoměrně zatěžována. V některých místech dochází k jejím deformacím rychleji než v jiných. Nejhůře je tom samozřejmě ta část matrace, na které spíme. Poškození matrace nepůsobí pouze tlak těla, ale také pot, kterého za noc vypotíme téměř litr.

Četnost otáčení by si měl každý přizpůsobit vlastním potřebám, platí pravidlo, že čím vyšší hmotnost na matraci působí, tím častěji by se měla otáčet.

  • Nedělejte z matrace odkladiště ani trampolínu

Nenávratné mechanické poškození matrace můžete způsobit tím, že na ni budete odkládat příliš těžké věci. Enormní zatížení na jednom místě může poškodit její konstrukci, ostré předměty by ji mohly propíchnout.

I když to půjde velmi těžko, zakažte dětem po matraci skákat. Dětské dovádění může poškodit nejen matraci, ale také konstrukci postele či lamely postelového roštu.

Co dělat pro hygienické zdraví matrace?

 

  • Pravidelně perte prostěradlo i potah matrace

Ložní prádlo měníme s železnou pravidelností, někdo jednou za měsíc, někdo každý týden, což je z hlediska hygieny ideální. Prostěradlo se totiž každou noc musí vypořádat s velkým množstvím potu, tělesných nečistot a bakterií, které propouští dále k matraci. Ke každému povlékání si vezměte na pomoc i vysavač a všechny nečistoty z matrace vysajte.

Mnohé z nás to nikdy nenapadlo, ale prát můžete, a měli byste, také potah matrace. Proč? Zamezíte tak množení roztočů, kterým se daří v prašném a vlhkém prostředí, jaké jim potah nabízí. Dnešní potahy jsou vyrobeny ze dvou kusů, které jsou snadno snímatelné a pratelné v pračce alespoň na 60°C.

  • Základem je matracový chránič

Roztočům, bakteriím a všelijakým mikroorganismům efektivně znemožníte přístup k matraci matracovým chráničem. Používá se jako mezivrstva mezi matraci a prostěradlo, uchycuje se v rozích matrace čtyřmi poutky, takže neklouže a vůbec o něm během spánku nevíte. Snadno jej vyperete, ideálně při každé druhé výměně prostěradla.

Matraci také zaručeně ochrání krycí matrace. Jde prakticky o druhou nízkou matraci položenou na vaší matraci a připevněnou podobně jako matracový chránič. Kromě hygienické ochrany zvyšuje také ortopedické vlastnosti matrace.

  • Dopřejte matraci pravidelné větrání

Matrace každou noc nasaje velké množství potu, tedy vlhkosti, kterou musí odvětrat. Proto je důležité v ložnici pravidelně větrat, nezastýlat matraci hned po probuzení a nepřikrývat ji neprodyšným přehozem. Nechat ji prostě během rána pořádně vyschnout.

Velkým pomocníkem je v tomto ohledu také rošt, na kterém je matrace uložena. Pevná deska matrací dýchat neumožní a je spíše příčinou vzniku plísní a bakterií. Nejlepším uložením je lamelový rošt, který matraci dopřeje tolik vzduchu, kolik potřebuje. Navíc ji skvěle podpoří i mechanicky, ovšem za předpokladu, že zvolíte pod svou matraci ten správný.