Tentokrát naopak: Jak vydržet celou noc vzhůru

Máte před sebou důležitou zkoušku a potřebujete se na ní učit až do rána? Nahromadily se vám úkoly v práci a vám nezbývá nic jiného, než je vyřídit přes noc? Letí vám brzy ráno letadlo a vy raději zůstanete vzhůru, než abyste zaspali? Ať už je důvod vašeho ponocování jakýkoliv, přečtěte si několik tipů, jak získat energii, která vám vydrží až do rána!

Nespoléhejte se jen na kávu

Součástí zdravého životního stylu je pravidelný spánek. Někdy ale nastane situace, kdy zkrátka nemůžete jít spát a potřebujete vydržet vzhůru až do rána. Práce v noci má i své výhody, nikdo vás tak často neruší, telefon nezvoní a na internetu se toho také moc neděje.

Jak to ale udělat, aby se vám nezavíraly oči a nepadala hlava na stůl?

  • k večeři si dejte jídlo bohaté na bílkoviny
  • odpoledne si dopřejte krátké zdřímnutí
  • během noci svačte semínka, ořechy, případně ovoce
  • uvařte si zelený čaj nebo kávu do zásoby
  • zajistěte, aby vám nebylo ani teplo, ani zima

Až ráno odevzdáte všechny úkoly nebo napíšete test, vyspěte se alespoň hodinu a půl. Zbytek dne byste díky tomu měli dále fungovat. Připravte se ale na to, že večer se vám začne chtít spát mnohem dříve.

Lampička nestačí, posviťte si pořádně!

Proč odjakživa chodíme spát zrovna večer? Protože spánkový hormon, takzvaný melatonin, se uvolňuje ve tmě. Proto se nám dobře nespí při denním světle, ani když u vedlejší postele svítí lampička.

Když vás čeká noc plná práce, zkuste ošálit své tělo, aby nepoznalo, že je večer! Rozsviťte v bytě nebo v domě co nejvíce světel. Sice to je neekonomické (pokud nepoužíváte LED žárovky), ale uvidíte, že se vám bude pracovat mnohem lépe než při svitu lampičky nebo dokonce jen obrazovky počítače.