Tuhle dietu budete milovat - jmenuje se delší spánek

Trápí vás nějaká ta kila navíc, máte za sebou všechny možné diety a stále se vám nedaří vejít do vysněné velikosti? Zkuste si naordinovat více spánku. Nebudete se muset omezovat v jídle, stačí jen zůstat o pár hodin déle v posteli.

Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu

Kvalitní spánek je součástí zdravého životního stylu. Kombinace stresu, nezdravého jídla a nedostatku spánku je naopak velmi často příčinou nadváhy a celkově špatného zdravotního stavu. A jak spánek souvisí s vaší váhou?

  • po krátkém spánku je ve vašem těle zvýšená hladina růstového hormonu, který podporuje chuť k jídlu
  • lidé, kteří spí sedm hodin a méně, mají tendenci se druhý den přejídat
  • nejčastěji pak mají chuť na slaná, sladká a tučná jídla

Vědci z chicagské univerzity navíc zjistili, že lidé, kteří drží dietu a mají dostatek spánku, lépe spalují tuky. Naopak ti, kteří sice hubnuli, ale nespali dostatečně dlouhou dobu, ztráceli více svalové hmoty než tuku.

Poslední jídlo si dejte alespoň dvě hodiny před spaním

Pokud se rozhodnete dohnat spánek tím, že večer půjdete spát dříve, posuňte na dřívější čas i večeři! Jít spát brzy po jídle se opravdu nevyplácí. Jaké nepříjemnosti vám spánek s plným žaludkem může způsobit?

  • pálení žáhy
  • bolesti žaludku
  • nespavost
  • přibývání na váze

Večeři si tedy naplánujte tak, abyste se v okamžiku ulehání do postele necítili přeplnění. Zároveň ale nechoďte spát s velkým hladem. Pokud víte, že za hodinu půjdete spát, a kručí vám v břiše, dejte si ještě něco hodně malého.

A co se hodí k večeři? Vyhněte se sladkým a příliš tučným jídlům. Večer je dobré jíst více bílkovin, ideální je tedy například zeleninový salát s kuřecím masem nebo s rybou. Tak tedy dobrou chuť a dobrou noc!