Uspořádání ložnice a její vybavení

Kam nejlépe v bytě umístit ložnici? Jakým nábytkem, barvami a dekoracemi ji vybavit? Přinášíme vám několik rad...

Každý den se přesvědčujeme, jak moc důležitý je zdravý a spokojený spánek. Je potřebný k regeneraci organismu, načerpání nových sil, energie a elánu. Aby tomu tak opravdu bylo, je nutné zvolit nejenom správnou matraci, rošt a přikrývku, ale také vhodně vybrat a vybavit prostředí, ve kterém spíme. Jak na to? Poradíme vám.

Umístění v domě

Pokud stojíte před prvotním rozhodnutím, kam v domě či bytě umístit ložnici, zvolte východní nebo severovýchodní stranu. Měla by to být nejstudenější místnost, ta je pro spaní nejlepší. Ráno vás vzbudí první sluneční paprsky a večer ochladí odpolední stín.

Ideální pro ložnici je pokoj s okny do zahrady nebo klidnější části ulice. Svěží vzduch, noční tma a ticho výrazně podporují zdravý a spokojený spánek. Jestliže v noci často vstáváte a chodíte na toaletu, umístěte ložnici v blízkosti WC či koupelny.

Uspořádání nábytku a postel jako dominanta ložnice

Nejrůznější odborné příručky o bydlení doporučují ponechat v ložnici minimální množství nábytku a zařízení. Bohužel, většina českých bytů je konstruována tak, že se vám skříň a jiné úložné prostory nikam jinam prostě nevejdou. Nedá se nic dělat, ale za tělocvičnu nebo pracovnu ji opravdu nevyměňujte – rotoped, počítač či televize do ložnice rozhodně nepatří.

Postel tvoří dominantu ložnice. Vyberte si takovou, která bude vyrobena '''z kvalitního masivního dřeva, a vybavte ji komfortní matrací s roštem. Pro manželskou postel je ideální šířka 180 cm, výška by měla být o 20 cm větší než výška spícího člověka. Nezapomeňte na dostatečný manipulační prostor kolem ní– měla by být přístupná ze tří stran s průchodem minimálně 50-60 cm.

Pro větší pocit bezpečí doporučuje tradiční čínské umění feng šuej umístit ji tak, abyste dobře viděli na dveře, ale zase ne blízko k oknu. Otvor za hlavou – dveře nebo okno přitáhne do vaší ložnici negativní energii, která může způsobit psychickou nerovnováhu a potíže. Čelo postele by mělo být umístěno u plné stěny.

Jak s barvami a dekoracemi?

Světlé barvy jsou pozitivní, vyzařují klid, harmonii a pohodu, proto by se měly objevit na stěnách, textilu i oblečení. Máte-li rádi sytější a tmavší barvy, zvolte je raději pouze pro doplňky. Stejně tak byste se měli vyhnout příliš velkým a nápadným vzorům na povlečení, při spánku vás mohou zbytečně rušit.

Dostatek pozornosti věnujte také vhodné výzdobě. Obrazy by měly vyvolávat pozitivní energii a uklidnit vás, vhodné jsou jemné květinové motivy. Kvůli nadměrnému usazování prachu na sušených květinách není dobré zdobit ložnici suchými dekoracemi.

Osvětlení

Při spaní hraje velkou roli také světlo. Na stropě by mělo být umístěno centrální osvětlení. Vhodnou variantou může být mosazný nebo křišťálový lustr do ložnice, který vytvoří intimní atmosféru a zároveň neoslňuje. Na nočním stolku vedle postele by měla být lampička s méně intenzívním světlem. To využijete při večerním čtení nebo vstávání. Svítí-li vám do okna pouliční lampa nebo jste citliví na měsíční zář, zastiňte okna žaluziemi nebo závěsy.

Nejdůležitější rada na závěr...

Dalších rad a doporučení naleznete v různých časopisech, knihách a internetových magazínech hodně. Ovšem všeobecně platí, že ložnice by měla být místnost, ve které se budete cítit dobře, a podle toho si ji i zařiďte. Bude-li vám někdo tvrdit, že červená barva ke spánku nepatří, a vy ji máte rádi, klidně si pořiďte červené povlečení. Líbí-li se vám sušená levandule, zavěste si ji na nad postel.

Jednoduše naslouchejte svým vnitřním pocitům a dejte na svůj vkus, záleží jen na vás, jak si ložnici zařídíte.