Vánoční výzdoba ložnice: co si můžete dovolit a čemu je lepší se vyhnout?

Vánoční výzdoba se obvykle týká především kuchyně, obývacího pokoje nebo chodby. Zkrátka se jedná o prostory, které procházíte nejen vy, ale také vaše návštěvy. Není nic výjimečného, pokud se vánoční ozdoby objeví i v dětském pokoji. Ale co ložnice? Hodí se výzdoba i tam? A pokud ano, tak jaká?

Ložnice by měla sloužit především odpočinku

Při plánování výzdoby nezapomeňte na primární poslání ložnice. Máte si v ní kvalitně odpočinout a zregenerovat se. Měli byste se v ní cítit komfortně a příjemně. Komfortní spánek úzce souvisí s kvalitní matrací, ale také celkovým zařízením ložnice.

Abyste dosáhli regeneračního spánku, je potřeba spát na kvalitní matraci. Ta by měla odpovídat vaší hmotnosti, ale také oblíbené spánkové poloze či preferované tuhosti. Samozřejmě by se do ní měly promítnout vaše zdravotní nároky. Pro alergiky je vhodná matrace, která zamezí výskytu plísní a bakterií. Bolesti zad mohou odeznět díky vhodné tuhosti a zónování.

Kromě matrace jsou důležité také kvalitní lůžkoviny a povlečení, které umocňují blahodárný odpočinek. A jak se na odpočinku a regeneraci podílí výzdoba? Především si pamatujte, že přehnaná aranž bude vaši mysl rozptylovat, nikoliv uklidňovat. Držte se tedy známého pořekadla: všeho s mírou.

Jak do ložnice dostat správnou míru vánoční nálady?

Nic se nemá přehánět a v ložnici toto úsloví platí dvojnásob. Pokud sem chcete dostat vánoční atmosféru, měli byste vědět, jak s dekoracemi správně pracovat.

LED světelné řetězy

Jak ano: LED řetězy patří k nejoblíbenější vánoční výzdobě. Ostatně, někteří je jako dekoraci využívají během celého roku. Pro ložnici ovšem platí, že by se zde měly objevit pouze ve střídmém množství a hlavně v jednobarevném provedení. Své místo si najdou třeba kolem čela postele, na stěně, kolem skříně nebo v oknech. Rovněž mohou kopírovat volně spuštěné závěsy.

Jak ne: Světélka by rozhodně neměla být pestrobarevná a neměla by divoce blikat jako automaty v kasinech. Rovněž by neměla svítit celou noc, ale jen v době, kdy si třeba čtete knihu nebo povídáte s partnerem. Pro zdravý spánek je nezbytná úplná tma.

vyzdoba vanoce loznice

Povlečení s vánočními motivy

Jak ano: Při výběru povlečení dbejte především na kvalitu. Co naplat, že jej budou zdobit roztomilí sobíci, decentní vločky nebo motivy zasněžené krajiny, když vás bude materiál škrábat a neposkytne potřebný tepelný komfort. Povlečení na zimu by mělo být ideálně ze 100% egyptské bavlny neboli bavlněného saténu. Chybu neuděláte ani s flanelem, mikroflanelem nebo mikroplyšem.

Jak ne: Povlečení by nemělo být vyrobeno ze syntetických materiálů, které vás nezahřejí, a navíc mohou být vaší pokožce nepříjemné. Rovněž by na něm neměly být aplikace nebo zdobení, které by vás rušily při spánku.

vanoce loznice

Květinová výzdoba

Jak ano: Květiny se obvykle do ložnic příliš nedoporučují, a pokud ano, měly by mít kulaté listy. Rovněž je vhodné, aby v noci produkovaly kyslík nebo se postaraly o čištění vzduchu. Lepší variantou je vsadit na vánoční aranž v podobě větviček jehličí či větví, které můžete přestříkat třeba na bílou, stříbrnou nebo zlatou barvu. Květiny či květinovou aranž můžete ozdobit skleněnými koulemi nebo dekoracemi ze dřeva či slámy.

Jak ne: V ložnici nemají místo pokojové rostliny, které mají „chlupaté“ listy, jelikož zadržují prach, který se víří, a vy jej neustále vdechujete. Také se sem nehodí květina známá pod názvem vánoční hvězda, která je pro Vánoce sice typická, ale do ložnice se nehodí kvůli své dráždivé červené barvě, a navíc je jedovatá. Kromě toho hlína květin je rájem pro plísně a bakterie, což může být nepříjemné především alergikům.

Výzdoba oken

Jak ano: Vánoční atmosféru můžete do ložnice vnést dekorováním oken. Ideální je zdobení speciálními samolepkami nebo sněhem ve spreji. Z garnýží či kolejnic mohou viset skleněné koule. Do oken můžete nainstalovat světelné řetězy nebo světelné dekorace s vánoční tematikou. Před spaním je ovšem vypínejte.

Jak ne: Vyhněte se přeplácanému parapetu. Typicky se jedná o chomáče vaty, která leží na celém parapetu. V ní jsou naaranžováni domečky, kostelíky, jeleni, stromečky nebo zabalené dárky. Kvůli této výzdobě bude problematické otevření okenního křídla při větrání. A dostatek čerstvého vzduchu je před spaním jednou ze zásad správné spánkové hygieny.

Vůně Vánoc

Jak ano: Ložnici si můžete také před spaním provonět některou z vůní, která zklidňuje a zároveň na vás dýchne vánoční atmosférou. Použít k tomu můžete éterické oleje s vůní vanilky, santalu, myrhy, meduňky nebo heřmánku. Éterické oleje můžete aplikovat do aromalampy nebo aroma difuzéru, případně si dopřát voňavou koupel před spaním.

Jak ne: Všeho moc škodí a přesně tak je to i s éterickými oleji. Jedná se o silné koncentráty, které se v difuzérech nebo aromalampách ředí nejčastěji vodou nebo mlékem. Používá se jen několik kapek. V opačném případě by vás z vůně mohla začít bolet hlava. Sáhněte pouze po vůních, které jsou vhodné pro klidný spánek. Ložnici provoňte předtím, než se chystáte ulehnout, a rozhodně vůni neinhalujte celou noc.

vyzdoba vanoce

Vánoční závěsy

Jak ano: Závěsy jsou jednoduchým způsobem, jak do ložnice vnést ducha Vánoc. Sáhněte po barvách, které jsou typické pro tyto svátky, ale zároveň nebudou rušit klidnou harmonii. Ideální je béžová, zelená, bílá nebo modrá. Nejlepší volbou jsou závěsy zatemňovací, které jsou k dostání v pestré škále barevného provedení.

Jak ne: Nedávejte si do ložnice závěsy jen proto, že mají vánoční motiv. Pokud nefungují jako zatemňovací prvek, jedná se o doplněk, na kterém se bude zbytečně zadržovat prach a při úklidu po Vánocích vám přidělá zbytečně práci.

Dekorace v přiměřeném množství

Jak ano: Vsaďte na dekorace z jednoho materiálu a střídmého barevného provedení. Dáte přednost přírodnímu dřevu, slámě nebo sklu? Vše záleží na vašem vkusu. Z hlediska barevnosti volte zlatou, modrou, stříbrnou, zelenou nebo pudrově růžovou. Vyhněte se ostré červené, která ruší klidnou atmosféru.

Jak ne: Ložnice by neměla připomínat obchod s vánočním zbožím, takže to s množstvím dekorací nepřehánějte. Vyhněte se také výrazné barevné pestrosti i kombinaci materiálů. Výzdoba by neměla působit chaoticky.