Vědci mají jasno: děti s pravidelným spánkovým režimem spí lépe

O spánku dětí a hlavně miminek jsme sice už psali, dnes ale máme my i vědci novinky. Výsledky rozsáhlého výzkumu sice nikoho nepřekvapí, jeden fakt je ale vskutku zarážející.

10 000 maminek z 14 zemí Asie, Austrálie, Ameriky i Evropy dostalo dotazníky týkající se spánkového režimu jejich dětí do 6 let věku. Odpovědi potvrdily to, co každý z nás tak nějak tuší: Děti s pravidelným spánkovým režimem lépe spí.

Lepší spánek v noci, lepší chování před den

Výzkum, který prováděli vědci z americké Saint Joseph's University, ale přinesl i další informace. Pravidelný režim zkracuje dobu, po kterou děti po uložení nemohou usnout. V noci se pak méně budí a ráno déle spí. Snadno tedy naspí potřebných 10 hodin.

Velmi zajímavé je například prokázané spojení mezi nepravidelným nočním režimem a poruchami chování přes den. Uložte proto dítko každý den ve stejnou dobu a prospějete tím nejen jemu, ale i sobě a svému okolí.

Studie vyšla v odborném časopisu Sleep a profesorka Jodi Mindell v ní všem rodičům doporučila, aby u svých dětí se zavedením spánkové rutiny neotáleli.

Polovina dětí nespí pravidelně

Pokud vám taková rada přijde jako nošení dříví do lesa, možná vás překvapí, že 50 % dětí na světě pravidelný spánkový režim nemá.

Jeho zavádění sice může být zpočátku obtížné, rozhodně se ale vyplatí. Čím dříve s ním začnete, tím větší službu svým dětem uděláte. Nezapomeňte přitom ani na to, že miminka i větší děti potřebují pro zdravý spánek ticho, tmu a nižší teplotu.

Nechte děti prospat, ať jsou chytré

Když bude vaše dítě chodit pravidelně spát, získáte tím pro něj i pro sebe řadu výhod. A ne jen dočasných - další studie prokázala, že kvalitní spánek v mládí zaručuje dobrou paměť a bystré smysly v dospělosti.