Víte, kolik spánku potřebují Vaše děti?

Přečtěte si, kolik spánku potřebují Vaše děti až do 12. roku.

Spánek Vašich dětí:

1 - 4 měsíce: 14 - 15 hodin denně

Novorozenci typicky spí mezi patnácti a osmnácti hodinami denně, jejich spánkový režim je však nepravidelný. Obvykle se pohybuje v krátkých periodách od dvou do čtyř hodin. Předčasně narozené děti mohou spát déle. Novorozenci nerespektují noc a den, protože ještě nemají žádné vnitřní biologické hodiny a jejich spací vzorce se teprve tvoří.

4 - 12 měsíců: 14 - 15 hodin denně

Po šesti týdnech se rytmus dítěte začíná usazovat a v jeho spaní se začínají objevovat určité zákonitosti. Některé děti dokážou v tomto věku spát čtyři až šest hodin v kuse a více spí v noci než ve dne.

1 - 3 roky: 12 - 14 hodin denně

Zatímco patnáct hodin je skutečný ideál, řada dětí starších jedenácti měsíců spí už jen dvanáct hodin denně. Ustanovení si zdravých spánkových návyků je hlavním cílem tohoto období. Jak se vaše dítě vyvíjí, jeho spánek se začíná stále více přibližovat spánku dospělých. Děti ve věku půl roku obvykle přestávají spát třikrát denně a začínají spát jen dvakrát denně. Navíc začínají být fyzicky schopné spát celou noc. Ráno si obvykle zdřímnou kolem deváté hodiny a spánek trvá přibližně hodinu. Čas odpoledního spaní se liší dítě od dítěte.

 detska_matrace

3 - 6 roků: 10 - 12 hodin denně

Děti ve věku 18 - 21 měsíců obvykle přestanou spát dvakrát denně a stačí jim už jen spánek jednou za den. Většina dětí od 21 do 36 měsíců stále potřebuje spát jednou denně, ale velmi se různí délka jejich denního spánku. Ta se může pohybovat od jedné hodiny do tří hodin. Večer obvykle usínají mezi sedmou a devátou hodinou a vstávají mezi šestou a osmou.

7 - 12 roků: 10 - 11 hodin denně

Děti v tomto věku chodí spát obvykle mezi sedmou a devátou hodinou a vstávají mezi šestou a osmou hodinou ranní, stejně jako mladší děti. Ale zatímco většina tříletých dětí přes den stále potřebuje spát, většina pětiletých už tuto potřebu nemá. Délka denního spánku se postupem času stále zkracuje. 

Výběr vhodné dětské matrace

Spánek je pro děti velmi důležitý a v posteli tráví více jak 10 hodin denně, proto vybírejte dětskou matraci opravdu pečlivě.